PZU: Akcja na rzecz bezpieczeństwa – odblaski dla pieszych

0
331

PZU będzie rozdawać pieszym w całej Polsce światełka odblaskowe z migającą lampką, by chronić ich przed wypadkami na drodze. – Piesi padają ofiarą prawie co czwartego wypadku drogowego. O tej porze roku, gdy wcześnie zapada zmrok, stają się mniej widoczni na drodze i są narażeni na szczególne niebezpieczeństwo. Chcemy ich chronić – mówi członek zarządu PZU Życie Dorota Macieja.

Z naukowych eksperymentów wynika, że pieszy wyposażony w odblask jest widoczny nawet ze 150 metrów. Kierowca, który jedzie po zmroku, dostrzeże go około pięć sekund wcześniej. – To sekundy, które naprawdę ratują życie. Dają szansę na ominięcie pieszego albo naciśnięcie w porę hamulca. Na tym nam zależy. Chcemy zapobiegać wypadkom i ratować ludzkie życie – tłumaczy Dorota Macieja, inicjatorka prowadzonych od września kolejnych społecznych kampanii „Prowadzisz? Odłóż telefon” i „Z życia też zrezygnujesz?!”.

Według inspektora Mariusza Ciarki, rzecznika prasowego komendanta głównego policji, widać poprawę w zachowaniu kierowców na drodze, co skutkuje mniejszą liczbą wypadków. – Potwierdza to zasadę, że kampanie społeczne, jak te organizowane przez PZU, mają sens – podkreśla policjant, powołując się na statystyki.

W październiku tego roku było o ponad 260 mniej wypadków niż rok wcześniej, a więc o prawie 10%. W okresie Wszystkich Świętych, gdy Polacy masowo wyjeżdżali odwiedzać groby bliskich, liczba wypadków spadła aż o połowę.

– Dlatego będziemy z zaangażowaniem podejmować kolejne inicjatywy i akcje na rzecz bezpieczeństwa. Mówiąc językiem kierowców: nie ma drogi na skróty, gdy stawką jest ludzkie życie. Już w zeszłym roku rozdaliśmy odblaski wszystkim uczniom klas I-III w Polsce. W tym roku zapraszamy po odbiór świateł odblaskowych i dzieci, i dorosłych. Może je otrzymać każdy, niezależnie od tego, czy jest naszym klientem. Odblaski z migającą lampką można odbierać od 21 listopada we wszystkich, ponad 400 oddziałach PZU w całej Polsce – zachęca Dorota Macieja.

(AM, źródło: PZU)