PZU i BOŚ partnerami w zielonym bancassurance

0
459

21 marca PZU SA podpisał list intencyjny z Bankiem Ochrony Środowiska. Oba podmioty nawiążą współpracę strategiczną w obszarze bancassurance.

Porozumienie PZU SA i BOŚ zapewni klientom banku dostęp do portfolio ubezpieczyciela w ramach wspólnego pakietu usług. Na pierwszy ogień pójdzie ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznych PZU Eko Energia  oraz innych urządzeń OZE, które zostanie powiązane ze sztandarowymi kredytami proekologicznymi BOŚ.

— Nieustannie szukamy partnerów, z którymi możemy budować synergię dla naszych klientów indywidualnych i instytucjonalnych. Rozwój współpracy z bankami, nie tylko tymi z Grupy PZU, to jeden z kluczowych filarów naszej strategii na lata 2021–2024. Dzięki rozwojowi tego obszaru biznesu docieramy z ofertą naszych ubezpieczeń, a więc z zapewnieniem bezpieczeństwa, do większej liczby Polaków. Liczę, że zwłaszcza doświadczenie BOŚ w finansowaniu inicjatyw ESG pomoże nam znaleźć nowe, wartościowe kierunki współpracy – powiedziała Małgorzata Sadurska, członkini zarządu PZU SA nadzorująca obszar współpracy z bankami i klientów korporacyjnych. Dzięki współpracy z bankami w ciągu trzech kwartałów 2021 r. ubezpieczyciel uzyskał 1,5 mld zł przychodów. W strukturze Grupy PZU znajdują się dwa banki: Alior Bank i Pekao SA.

Strategia Grupy PZU na lata 2021–2024 zakłada osiągnięcie neutralności klimatycznej w zakresie działalności własnej. PZU planuje też, że do roku 2040 neutralni klimatycznie staną się jego kooperanci i partnerzy biznesowi, a do roku 2050 także klienci ubezpieczeniowi i inwestycyjni. Sam zakład wspiera transformację klimatyczną polskiej gospodarki. Zaangażował dotąd 150 mln zł w finansowanie rozbudowy lądowych farm wiatrowych, przystąpił do szerokiego porozumienia na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce oraz do porozumienia na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej, kupił też obligacje ESG za kwotę 300 mln zł. Niedawno wprowadził ubezpieczenia instalacji OZE dla klientów indywidualnych oraz biznesowych.

Udział zielonych kredytów w portfelu kredytowym BOŚ przekracza obecnie 36%. Nowa strategia banku zakłada, że do 2023 r. wzrośnie on do 50%.

— Stale pracujemy nad rozwojem oferty finansowania i wsparcia inwestycji proekologicznych. Chcemy, aby wyróżnikiem oferty BOŚ była jej kompleksowość. Stąd nie tylko stawiamy na elastyczne formy finansowania oraz silny pierwiastek doradczy, ale również dążymy do tego, aby inwestycje naszych klientów były odpowiednio zabezpieczone. Realizować te cele chcemy z renomowanymi partnerami, którzy oferują najwyższą jakość. W przypadku ubezpieczeń takim partnerem niewątpliwie jest PZU. Wierzymy, że dzięki tej współpracy będziemy również skutecznie wspierać rozwój fotowoltaiki w Polsce – podkreślił Wojciech Hann, prezes zarządu Banku Ochrony Środowiska.

Artur Makowiecki

news@gu.com.pl