PZU na Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”

0
355

1 marca odbył się VIII Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. W wydarzeniu,  którego mecenasem jest PZU, wzięło w tym roku udział 75 tys. osób w Polsce i za granicą. Wśród nich było prawie 50 pracowników PZU. Bieg został organizowany przez Fundację Wolność i Demokracja w Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

– Od lat promujemy aktywność fizyczną, a bieg „Tropem Wilczym” ma szczególny charakter. Służy jednocześnie pielęgnowaniu pamięci historycznej. Jest poświęcony żołnierzom niepodległościowego podziemia, o których Zbigniew Herbert pisał: „Ponieważ żyli prawem wilka, historia o nich głucho milczy”. Już nie milczy, czego dowodem jest także olbrzymie zainteresowanie biegiem – mówi szef Sekcji Biegowej Sport Teamu PZU Dariusz Knychas, jednocześnie jeden z uczestników biegu.

W Warszawie wystartowało około 30 pracowników PZU, niemal drugie tyle w innych miastach, m.in. w Krakowie, Poznaniu, Lublinie, Wrocławiu, Białej Podlaskiej, Lubartowie, Łowiczu, Luboniu, Polkowicach i Sochaczewie.

Bieg odbył się w sumie w ponad 370 miastach w całej Polsce i kilku za granicą, w tym nawet w Australii. Główny bieg odbywa się co roku na dystansie 1963 metrów. To odwołanie do roku, w którym zginął ostatni z Żołnierzy Wyklętych, Józef Franczak, pseudonim „Lalek”.

Od dziewięciu lat 1 marca jest obchodzony jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Służy upamiętnieniu żołnierzy niepodległościowego podziemia, którzy byli mordowani przez komunistyczne władze, chowani w bezimiennych mogiłach i w czasach PRL-u piętnowani jako bandyci.

(AM, źródło: PZU)