PZU pozwany za odmowę wypłaty po śmierci w nowotarskim szpitalu

0
668

Jak dowiedziało się Radio ZET, pełnomocniczka rodziny kobiety zmarłej wskutek poważnego zakażenia organizmu po obumarciu płodu zapowiada wystąpienie na drogę sądową przeciwko ubezpieczającemu placówkę medyczną PZU. Powód? Odmowa wypłaty zadośćuczynienia.

Do tragicznego zdarzenia doszło w maju 2023 r. w Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Nowym Targu. Wskutek szeregu nieprawidłowości i błędów po stronie personelu medycznego doszło do obumarcia płodu, ciężkiego zakażenia organizmu i śmierci pacjentki. Rodzina zmarłej wystąpiła do PZU, który ubezpiecza szpital na wypadek wystąpienia błędów medycznych, o zadośćuczynienie. Zakład odmówił wypłaty. W odmowie powołał się na opinię uzupełniającą lekarza orzecznika, który na podstawie dokumentacji medycznej nie pozwala stwierdzić, że wcześniejsze wdrożenie dodatkowej antybiotykoterapii i zakończenie ciąży zwiększyłoby szanse przeżycia pacjentki i jej dziecka. PZU przyznał też, że w trakcie pobytu zmarłej w szpitalu doszło do szeregu nieprawidłowości.

Reprezentująca rodzinę mec. Jolanta Budzowska, określiła stanowisko mianem „kuriozalnego” oraz uznała za niespełniające wymogów sprecyzowanych w stanowisku ministra zdrowia z 7 listopada 2021 roku, dotyczącym postępowania w przypadku przedwczesnego odpływania płynu owodniowego.

Pełnomocniczka rodziny zmarłej pacjentki zapowiada skierowanie sprawy do sądu. Z kolei PZU przekazał, że nie może odnieść się do sprawy bez zgody klienta (szpitala).

Więcej:

Radio Zet z 15 marca, Przemysław Taranek „Śmierć ciężarnej Doroty w nowotarskim szpitalu. PZU odmawia wypłaty zadośćuczynienia”

(AM, źródło: Radio Zet)