PZU: Wzrost średniej wartości szkody zmusi do podwyżek stawek w OC

0
389

W ocenie PZU niższa częstość szkód w ubezpieczeniach komunikacyjnych sprawiła, że rentowność rynku OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest dodatnia. Jednak utrzymanie niskich stawek na tym rynku, przy jednoczesnym wzroście średniej wartości szkody, wskazuje na konieczność pojawienia się trendu wzrostowego w polityce cenowej towarzystw.

– Dzięki istotnym spadkom częstości mamy powrót do śladowych rentowności na tym produkcie. Pod koniec IV kwartału doszło do wdrożenia rekomendacji KNF, która od I kwartału przekłada się na wysokość wypłaconych odszkodowań na tym produkcie – powiedział członek zarządu i CFO Grupy PZU Tomasz Kulik.

W jego ocenie rosnącym kosztom powinny towarzyszyć założenia dotyczące adekwatności cenowej, więc w związku z tym należy oczekiwać również pewnych korekt po stronie przychodowej – podał stooq.pl za PAP.

– To, co dzisiaj widzimy, to pewne korekty, ale korekty dzieją się w skali, tempie istotnym niższym niż zmiany po stronie kosztowej – stwierdził Tomasz Kulik.

PZU ocenił, że utrzymanie niskich stawek na rynku OC ppm., przy jednoczesnym dalszym wzroście średniej wartości szkody, sugeruje konieczność pojawienia się trendu wzrostowego w polityce cenowej towarzystw. Zdaniem ubezpieczyciela niższą częstość szkód można łączyć z trwałą zmianą modelu pracy (popularyzacja rozwiązań hybrydowych) oraz zmian w taryfikatorze mandatów i punktów karnych, skutkujących większą rozwagą wśród kierowców.

(AM, źródło: sooq.pl, PAP)