PZU został mecenasem Polskiej Opery Królewskiej

0
514

Polska Opera Królewska jest kolejną instytucją kultury, którą PZU objął swoim mecenatem. – Wspieramy instytucje, które wnoszą wkład w pielęgnowanie i promowanie narodowego dziedzictwa kulturalnego i historycznego, a do takich z pewnością należy Polska Opera Królewska – powiedział prezes PZU SA Paweł Surówka.

Podkreślił, że PZU otacza opieką największe dobra polskiej kultury. – Miarą sukcesu jest osiąganie nie tylko biznesowych, ale i społecznych celów. Dlatego ciesząc się rynkowymi sukcesami, chcemy również odgrywać szeroką rolę w życiu społecznym, wspierając rozwój kultury i pamięć historyczną. Temu służy wspieranie przez nas muzeów i instytucji kultury. Chcemy przyczyniać się do powstania artystycznych projektów i spektakli, a Polska Opera Królewska słynie z oferty kulturalnej na najwyższym poziomie – zaznaczył Paweł Surówka.

– Wierzę, że przy wsparciu tak szacownego mecenasa kultury Polska Opera Królewska będzie mogła zrealizować jeszcze więcej znakomitych projektów artystycznych na scenach w stolicy, jak i poza nią, umożliwiając obcowanie z kulturą wysoką i kształtując rozwój życia kulturalnego polskiego społeczeństwa. Jestem dumny i jednocześnie wdzięczny PZU za objęcie mecenatem naszej instytucji – dodaje dyrektor Polskiej Opery Królewskiej Andrzej Klimczak.

Pierwszym wydarzeniem, na które zaprosi widzów Polska Opera Królewska już pod patronatem PZU, będzie premiera opery „Rodelinda” Georga Friedricha Haendla. Odbędzie się ona 6 marca w Starej Oranżerii Teatru Królewskiego w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

PZU sprawuje mecenat nad Łazienkami Królewskimi w Warszawie, Teatrem Wielkim – Operą Narodową, Muzeami Narodowymi w Warszawie i Krakowie oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. Dzięki pomocy finansowej Fundacji PZU udało się odzyskać „Pomarańczarkę” Aleksandra Gierymskiego, zrabowaną z Polski w 1944 roku po upadku powstania warszawskiego. Jedno z największych dzieł malarstwa polskiego wróciło do kraju w 2011 roku, a PZU sfinansował także jego renowację.

(AM, źródło: PZU)