PZU Życie: Jak żyć zdrowo, długo i szczęśliwie?

0
613

PZU Życie we współpracy z PZU Zdrowie przygotowało kompendium wiedzy na temat profilaktyki zdrowotnej i finansowej „Mam wpływ na swoje życie”. Publikacja objęta patronatem Ministerstwa Zdrowia przedstawia najciekawsze wnioski z „Badania o życiu i zdrowiu Polaków”, przeprowadzonego  na zlecenie PZU Życie

Dodatkowo kompendium zawiera wskazówki i porady ekspertów z różnych dziedzin dla wszystkich, którzy chcą zrobić coś konkretnego dla zdrowszego, dłuższego i bezpieczniejszego życia własnego i rodziny. Czytelnicy znajdą m.in. porady dietetyczki, fizjoterapeutki i psychologa z PZU Zdrowie.

– Nie ulega wątpliwości, że warto podejmować działania, by jak najdłużej cieszyć się zdrowiem i odsunąć w czasie zachorowania, a najlepiej ich uniknąć. Jednak na dobre jakościowo oraz zdrowe życie trzeba zapracować. Misją PZU Życie jest budowanie poczucia wpływu Polaków na swoje zdrowie. Dlatego oddajemy w Państwa ręce ten przewodnik, który dostarcza wiedzy i inspiracji do zrobienia pierwszego kroku ku dobremu, długiemu życiu – podkreśla prezes PZU Życie Aleksandra Agatowska.

Jednym z tematów publikacji są kwestie związane z prawidłową dietą i jej istotną rolą w obszarze profilaktyki zdrowotnej. Jak wynika z badań, 78% ankietowanych ma świadomość, jak duże znaczenie ma właściwe odżywianie się, ale tylko 47% z nich deklaruje, że stara się przestrzegać prawidłowej diety. Optymistycznym jest fakt, że prawie 60% badanych zadeklarowało, że nie je przed snem, a 51%, że pije dużo wody. 53% osób deklaruje, że spożywa głównie posiłki przygotowane w domu.

Mimo tych deklaracji, w praktyce respondenci gremialnie borykają się z problemem nadwagi, który dotyczy już co drugiego mieszkańca naszego kraju. Tylko podczas pandemii aż 42% przybrało na wadze średnio 5,7 kg. Jest to pokłosie niezdrowej diety i nadmiaru spożywanych kalorii, ale także zmniejszonej w czasie pandemii aktywności fizycznej i siedzącego trybu życia. Tylko 22% badanych deklaruje, że ćwiczy na siłowni, chodzi na fitness lub jogę. Najczęściej wybieraną aktywności są spacery – wybiera je 57% ankietowanych. W celu zadbania o kondycję można również chodzić po schodach, zamiast korzystać z windy. Taką formę aktywności wybiera 36% badanych. 23% osób, które nie dbają o aktywność ruchową, w ogóle nie lubi sportu, a 11% nie wie, jak zacząć dbać o właściwą ilość ruchu w codziennym życiu.

– Każdy z nas jest inny i każdy sport jest inny. Na szczęście form aktywności i dyscyplin sportu jest tak dużo, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Myślę, że to bardzo ważne, żeby próbować różnych rzeczy. To pomaga dowiedzieć się, czego chcemy, co lubimy i poczuć się w tym dobrze. Poza tym sport, niezależnie od poziomu zaawansowania, uczy pokory, wytrwałości, dyscypliny i komunikacji. I to jest siła, która u każdego z nas może przekładać się na inne obszary życia – mówi tenisistka Iga Świątek, której karierę sportową wspiera PZU.

Kluczowym obszarem prezentowanym w kompendium „Mam wpływ na swoje życie” jest wiedza o badaniach profilaktycznych i właściwych praktykach w tym zakresie. Jak wynika z badań zleconych przez PZU Życie, niemal co piąty respondent w ogóle nie bada się regularnie. Dlaczego? Wiele osób uważa, że nie ma takiej potrzeby, ponieważ nic im nie dolega. Większość ankietowanych deklaruje wprawdzie wykonywanie badań profilaktycznych, jednak robi to nieregularnie. Jako główne przeszkody wskazują trudności z dostępem do lekarzy, uzyskaniem skierowania, a najmłodsi nie wiedzą też, jakie badania powinni wykonywać. W ramach profilaktyki najczęściej wykonuje się badania laboratoryjne. Z opieki stomatologicznej oraz specjalistów częściej korzystają kobiety. Najwięcej różnego typu wizyt realizują osoby po 55. roku życia.

– Wczesna profilaktyka zdrowotna to najlepszy i najskuteczniejszy sposób na osiągnięcie celu, jakim jest długie życie w dobrym zdrowiu. Niestety wielu Polaków zbyt późno decyduje się podjąć rzeczywiste działania profilaktyczne. Dbanie o zdrowie dzisiaj będzie przynosić wymierne efekty w przyszłości. Niekwestionowane korzyści indywidualne wynikające z dbania o zdrowie przekładają się na dobrą kondycję społeczeństwa oraz sprawniejsze działanie całego systemu ochrony zdrowia. To, jak będziemy się troszczyć o siebie i swoich bliskich każdego dnia, jest również elementem odpowiedzialności gospodarczej – zaznacza prezes PZU Życie.

Zdaniem zdecydowanej większości ankietowanych najważniejszym obszarem budującym ogólny stan zdrowia jest psychika. Wskazuje na to ponad 80% osób. Niemal równie ważne są sen, aktywność fizyczna, odpowiednia równowaga między życiem prywatnym i pracą, wreszcie odżywianie. Mimo że ogromna większość osób doskonale rozumie wagę zdrowia psychicznego, to już znacznie mniej – 60% – deklaruje, że ma poczucie własnego wpływu na tę sferę.

PZU Życie zapytało też, co dla respondentów jest w życiu najważniejsze. Jak się okazuje, status życiowy i pozycja społeczna są dla większości jednym z ostatnich wyborów. Najważniejszymi wartościami dla blisko 83% badanych są rodzina i bliscy, a ich znaczenia dla nas rośnie wraz wiekiem.

Ważnym zagadnieniem, na które zwraca uwagę kompendium, jest także profilaktyka finansowo-ubezpieczeniowa. Dokument dostarcza rzetelną wiedzę i daje wiele cennych porad, jak zacząć zmieniać swoje życie na lepsze i uczynić je szczęśliwszym i bardziej bezpiecznym – zarówno w wymiarze zdrowotnym, i jak finansowym. Wskazuje też, w jaki konkretny sposób Grupa PZU może wspierać każdego w tych staraniach.

O badaniu:

„Badanie o życiu i zdrowiu Polaków” zostało przeprowadzone w maju 2021 r. na zlecenie PZU Życie przez agencję badawczą IQS na próbie 1500 Polaków w wieku lat 18–65.

(AM, źródło: PZU)