Rankomat podaje najczęściej rejestrowane modele aut

0
508

Opel Astra, VW Passat, Audi A4 i VW Golf to cztery najczęściej rejestrowane modele samochodów. Regularność w ich wyborze wśród Polaków można zaobserwować na mapie kraju. Da się też na niej zauważyć różnicę w średnich cenach OC dla regionalnych stolic.

Największą popularnością w zachodniej części Polski (na Dolnym Śląsku, Pomorzu, w Wielkopolsce i w województwie lubuskim) cieszył się VW Golf. Opel Astra zdominował centralną Polskę (województwa mazowieckie, łódzkie, kujawsko-pomorskie, śląskie i małopolskie). Lubelszczyzna, Podlasie i Podkarpacie oraz województwo świętokrzyskie należały do Audi A4, a VW Passat znalazł się na Opolszczyźnie oraz Warmii i Mazurach.

Niższe stawki za OC dla wschodniej części kraju sprawiają, że ubezpieczenie Audi A4 jest akceptowalnym obciążeniem dla domowego budżetu – mimo mocnego silnika o dużej pojemności pod maską auta. Podobnie jest w województwach opolskim i warmińsko-mazurskim, gdzie najczęściej ubezpieczano Volkswageny Passaty. W centrum i na południu Polski kierowcy uważniej przyglądają się kosztom utrzymania pojazdów, wybierając modele z mniejszymi silnikami, np. Opla Astrę. Podobnie wygląda sytuacja w zachodniej części kraju, tam popularny jest Golf – komentuje Łukasz Szewczyk z magazynu „Motor”.

 Województwa 1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce
Dolnośląskie VW Golf Audi A4 Opel Astra
Kujawsko-pomorskie Opel Astra VW Golf Audi A4
Lubelskie Audi A4 VW Passat Opel Astra
Lubuskie VW Golf Ford Focus Audi A4
Łódzkie Opel Astra VW Golf Audi A4
Małopolskie Opel Astra VW Golf Audi A4
Mazowieckie Opel Astra VW Passat Ford Focus
Opolskie VW Passat Audi A4 Opel Astra
Podkarpackie Audi A4 Opel Astra VW Golf
Podlaskie Audi A4 VW Passat Opel Astra
Pomorskie VW Golf Audi A4 Opel Astra
Śląskie Opel Astra VW Golf Audi A4
Świętokrzyskie Audi A4 Opel Astra VW Golf
Warmińsko-mazurskie VW Passat Audi A4 Opel Astra
Wielkopolskie VW Golf Opel Astra Ford Focus
Zachodniopomorskie VW Golf Opel Astra Ford Focus

Mieszkańcy różnych miast wojewódzkich inaczej zapłacą za ubezpieczenie tego samego modelu samochodu. Najwięcej za OC płacili mieszkańcy Wrocławia – średnio 935 zł. Na drugim miejscu był Gdańsk (890 zł), na trzecim Warszawa (872 zł). Najmniej płacili rzeszowianie (608 zł), opolanie (633 zł) i kielczanie (644 zł).

Biorąc pod uwagę czynniki wpływające na cenę OC, najtańsza cena wyniosła 142 zł za Trabanta P601 (średnio 379 zł). Wśród aut wyprodukowanych po 1999 r. najtańszy okazał się Smart za 250 zł (średnio 503 zł). Zaś wśród pojazdów wyprodukowanych po 2009 roku najtańszy był Nissan Note za 350 zł (średnio 479 zł).

(AM, źródło: Rankomat)