Rankomat sygnalizuje spadek cen OC

0
122

W pierwszej połowie tego roku średnia cena OC ppm. była niższa o 9,7% w stosunku do analogicznego okresu 2020 r. To największy spadek cen od 2017 roku, który nastąpił pomimo pandemii – wynika z raportu „RanKING – rynek i ceny ubezpieczeń komunikacyjnych”, opracowanego przez  ekspertów rankomat.pl.

Z danych zebranych przez porównywarkę wynika, że średnia cena OC w I półroczu 2021 roku wyniosła 615 zł. Była przez to niższa o 66 zł (9,7%) w stosunku do pierwszych sześciu miesięcy ub.r. Tendencja zniżkowa jest widoczna również w analizie kwartalnej, choć między I a II kwartałem tego roku obniżka wyniosła symboliczną złotówkę.

W I półroczu 2021 roku właściciele pojazdów płacili średnio 10% mniej za OC niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Dzięki takim spadkom mogli oni zaoszczędzić na ubezpieczeniu średnio nawet 130 zł. Dotyczy to zwłaszcza tych kierowców, którzy przed zakupem polisy porównali aktualne oferty w różnych towarzystwach. Okazuje się, że zmiany cen polis odnowieniowych nie były aż tak korzystne. Sprawdzanie propozycji ubezpieczenia samochodu przed odnowieniem umowy pozwala zaoszczędzić na cenie OC lub zapewnić sobie szerszy zakres ochrony bez ponoszenia wyższych kosztów – komentuje Tomasz Masajło, prezes rankomat.pl.

Najdrożej na Pomorzu i Dolnym Śląsku

Najwięcej płacili kierowcy z województw: pomorskiego, mazowieckiego i dolnośląskiego. Na najniższe składki mogli natomiast liczyć kierowcy z opolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. Ceny OC ppm. były niższe niż przed rokiem we wszystkich województwach i po raz pierwszy od 2017 roku w żadnym z nich nie przekroczyły 700 zł. Największe obniżki dotyczą województwa dolnośląskiego i opolskiego, gdzie koszt obowiązkowego ubezpieczenia spadł średnio o 12%. Najmniejsze spadki odnotowano w świętokrzyskim (7%) i lubelskim (7,7%). Odchylenia od średniej wyniosły odpowiednio 13,5% w pomorskim, 8,9% w mazowieckim i 7,8% w dolnośląskim.

Najdroższym miastem wojewódzkim był Wrocław. Na drugim biegunie znalazło się Opole.

Analiza powstała w ramach raportu „RanKING – rynek i ceny ubezpieczeń komunikacyjnych”. Raport jest podsumowaniem trendów kształtujących średnie składki obowiązkowych polis w minionym roku. RanKING opiera się na bazie kalkulacji cen OC w Polsce rankomat.pl.

(AM, źródło: Rankomat)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here