Rosja: Wreszcie będzie bezpieczniej na drogach

0
60

Rosyjski gigant technologiczny Yandex planuje nagradzać odpowiedzialnych kierowców na swojej platformie współdzielenia samochodów tańszym ubezpieczeniem, wykorzystując uczenie maszynowe w programie pilotażowym podobnym do tego, jaki wprowadziła Tesla.

Świeżo wprowadzony na giełdę ubezpieczyciel Renaissance zweryfikował algorytmy Yandex i obie firmy wspólnie będą oferować zniżki do 35% na ubezpieczenia komunikacyjne jeżdżącym najbezpieczniej użytkownikom aplikacji Yandex.Drive. Oba podmioty nie ujawniły warunków współpracy.

Rosja od lat usiłuje poprawić bezpieczeństwo na drogach. Dane policji mówią o 45 ofiarach śmiertelnych wypadków drogowych codziennie w latach 2019 i 2020. „Profil jazdy” w serwisie współdzielenia samochodów Yandex ma zachęcać do bezpieczniejszej jazdy. Śledzi zachowania na drodze, odnotowuje nagłe przyspieszenia, ostre hamowania i nadmierną prędkość. Wszystkie trzy parametry uległy redukcji od wprowadzenia programu w czerwcu. Yandex podkreśla, że jego produkt to pierwsza oferta realizowana wspólnie z firmą ubezpieczeniową, oparta na wykorzystaniu Big Data.

(AC, źródło: Reuters)