Rumuńska Komisja Nadzoru Finansowego (ASF) stwierdziła niewypłacalność lokalnego towarzystwa ubezpieczeniowego City Insurance i cofnęła mu zezwolenie na prowadzenie działalności. Złoży też do sądu wniosek o wszczęcie postępowania likwidacyjnego wobec ubezpieczyciela.
Roszczenia potencjalnych wierzycieli City Insurance można w tej sytuacji kierować do rumuńskiego Funduszu Gwarancyjnego dla Ubezpieczających (FGA). Wnioski składać można w sytuacji, gdy zdarzenie objęte ważną polisą ubezpieczeniową wystąpiło w okresie pomiędzy datą cofnięcia zezwolenia, a datą wypowiedzenia umów ubezpieczenia, ale nie później niż 90 dni od dnia ogłoszenia przez sąd postanowienia o wszczęciu postępowania likwidacyjnego.
– Zgodnie z rumuńskim prawem wierzyciele City Insurance mogą składać do FGA wnioski o odszkodowanie od dnia opublikowania decyzji ASF w Dzienniku Urzędowym Rumunii i maksymalnie do 90 dnia od chwili, w którym decyzja Sądu o wszczęciu postępowania likwidacyjnego stanie się prawomocna – wyjaśnia Mariusz Wichtowski, prezes zarządu Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
W przypadku roszczeń ubezpieczeniowych, które powstały po uprawomocnieniu się orzeczenia Sądu o wszczęciu postępowania likwidacyjnego, wnioski o wypłatę można składać w terminie 90 dni od dnia powstania roszczenia.
PBUK poinformowało, że udziela poszkodowanym pełnych gwarancji w zakresie wszystkich roszczeń wynikłych z wypadków powstałych na terenie Polski spowodowanych ruchem pojazdów, których posiadacze mieli zawarte ubezpieczenie OC w City Insurance.
(AM, źródło: PBUK)