Rynek ubezpieczeń: Czas fuzji i przejęć

0
719

Za nami już trzy tygodnie października. W każdym z nich wiodącą rolę odgrywał inny temat. W pierwszym tygodniu najgłośniej było o różnych aspektach sprzedaży. W kolejnym numerem jeden została historyczna zmiana kadrowa. Teraz na pierwszym planie znalazły się fuzje i przejęcia.

Bancassurance majątkowe z szansami na rekord

Jednym z najciekawszych wydarzeń minionego tygodnia była publikacja raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń poświęconego wynikom finansowym polskiego bancassurance w pierwszej połowie obecnego roku. Zważywszy na to, że już miesiąc temu poznaliśmy rezultaty całego rynku, to fakt, iż bankowy kanał dystrybucji zanotował najgorszy wynik na przestrzeni ostatnich kilku lat (efekt depresji w sektorze życiowym spowodowany stale malejącym przypisem z polis z UFK), nie powinien stanowić zaskoczenia dla żadnego uważnego obserwatora rynku. Jednym z niewielu pozytywów wskazanych w raporcie była wartość składek zebranych w bancassurance majątkowym. Rezultat przekraczający miliard złotych pozwala przypuszczać, że w tym roku bankowy kanał dystrybucji produktów non-life osiągnie historyczny poziom, przekraczając próg 2 mld zł ze sprzedaży ubezpieczeń za pośrednictwem banków.

Będą zmiany w bankowym biznesie PZU?

Kilka dni temu było głośno o spekulacjach na temat dezinwestycji AXA w Polsce. Teraz zaś szerokim echem odbiły się informacje „Rzeczpospolitej” (niepotwierdzone) o rozważanych zmianach w biznesie bankowym PZU. Według informatorów gazety, największy polski ubezpieczyciel miałby zbyć swoje udziały w Pekao SA (nabywcą miałby być PKO BP), a za pozyskane środki kupić mBank i połączyć go z Alior Bankiem.

Cały artykuł ukazał się w „Gazecie Ubezpieczeniowej” nr 44 z datą wydawniczą 28 października.

Artur Makowiecki

news@gu.home.pl