Rynek ubezpieczeń: Zmiany na szczytach władz instytucji rynkowych

0
1331

Przez niemal cały miniony tydzień wydawało się, że najważniejszym wydarzeniem branżowym będą publikacje półrocznych wyników finansowych rynku oraz jego poszczególnych segmentów. Wtedy jednak do akcji wkroczyła Rada Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego i swoją decyzją zepchnęła raporty na drugi plan.

UFG ma nową prezes

Głównym ubezpieczeniowym akcentem ostatnich kilku dni była nieoczekiwana zmiana na fotelu prezesa UFG. Jednomyślną decyzją Rady ze stanowiskiem pożegnała się Elżbieta Wanat-Połeć, a na jej miejsce powołano dotychczasową członkinię zarządu, Małgorzatę Ślepowrońską. Ta roszada daje nam przedsmak emocji przed tym, co czeka nas już w przyszłym miesiącu. Wówczas to kończy się bowiem kadencja Rzecznika Finansowego. Zgodnie z przepisami Aleksandra Wiktorow mogłaby pełnić swoją funkcję jeszcze przez cztery lata. Pytanie tylko, czy obecna władza zdecyduje się na kontynuację, czy może też wybierze drogę zmiany?

OC coraz bardziej zyskowne

Zmiana na stanowisku prezesa UFG sprawiła, że na drugim planie znalazły się dwa istotne raporty: opracowanie Komisji Nadzoru Finansowego podsumowujące wyniki rynku w pierwszej połowie roku oraz zestawienie Polskiej Izby Ubezpieczeń omawiające półroczną kondycję sektora prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych. Raport KNF potwierdził spostrzeżenia z niedawnej publikacji PIU, uzupełniając naszą wiedzę o informacje dotyczące m.in. rentowności technicznej w „komunikacji”. Okazało się na przykład, że mimo cięcia stawek w OC, wynik techniczny w grupie 10 działu II poszedł mocno w górę. Z kolei opracowanie Izby pokazało, że z każdym kwartałem rośnie liczba osób korzystających z prywatnych polis zdrowotnych, czego konsekwencją jest permanentny i znaczący wzrost przypisu składki z tego typu umów.

Cały artykuł ukazał się w „Gazecie Ubezpieczeniowej” nr 40 z datą wydawniczą 30 września.

Artur Makowiecki

news@gu.home.pl