Rzecznik Finansowy zawarł ugodę z UNIQA w sprawie kwalifikowania szkód z AC

0
698

7 listopada przed Sądem Okręgowym w Warszawie zawarto ugodę pomiędzy Rzecznikiem Finansowym a UNIQA TU. W jej ramach zakład ubezpieczeń dokonał zmiany podejścia do treści definicji szkody całkowitej, prowadzącej do stosowania jednolitych zasad kwalifikacji szkody i wyliczenia jej wysokości.

Zgodnie z postulatami Rzecznika UNIQA dokonała odpowiednich zmian. Urząd podkreślił, że ugoda, „negocjowana w atmosferze wspólnej troski o dobro klientów i wzajemnego zrozumienia stanowisk stron, została zawarta w najlepiej pojętym interesie ubezpieczonych i osób poszukujących ochrony ubezpieczeniowej”.

UNIQA była kolejnym zakładem ubezpieczeń, który został pozwany przez Rzecznika Finansowego za stosowanie nieuczciwych, zdaniem urzędu, praktyk rynkowych wobec klientów kosztorysowych wariantów AC. Zastrzeżenia Rzecznika dotyczyły stosowania niejednolitych kryteriów wyceny kosztów naprawy uszkodzonego pojazdu. Wszystko zależy od tego, czy ubezpieczyciel widzi możliwość orzeczenia szkody całkowitej. W AC standardem jest jej orzekanie, jeśli koszty naprawy przekraczają 70% wartości auta sprzed szkody. Powództwa były składane na podstawie art. 12 ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym, tj. w interesie ogółu konsumentów.

Pozew był jednym z elementów działań podejmowanych przez Rzecznika Finansowego od sierpnia 2020 roku. Urząd wezwał w sumie trzynastu ubezpieczycieli (wszystkich liczących się graczy w segmencie AC) do zaprzestania nieuczciwych w jego ocenie praktyk rynkowych przy likwidacji szkód z autocasco.

W grudniu 2020 r. Rzecznik pozwał pierwszego, niewymienionego z nazwy ubezpieczyciela. Z kolei w 2021 r. część firm zdecydowała się na polubowne rozwiązanie. W maju Generali TU wprowadziło postulowaną przez Rzecznika Finansowego zmianę treści OWU AC, w lipcu sąd zatwierdził ugodę zawartą w postępowaniu mediacyjnym z Ergo Hestią, natomiast 24 września przed Sądem Okręgowym w Warszawie zawarto pomiędzy Rzecznikiem Finansowym a InterRisk ugodę, na mocy której ubezpieczyciel dokonał postulowanej przez RzF zmiany treści OWU Pakiet Auto+.

Artur Makowiecki

news@gu.com.pl