Saltus Ubezpieczenia: Wady postawy coraz częściej doskwierają pracownikom

0
411

Najczęściej diagnozowanymi chorobami zawodowymi w Polsce są choroby zakaźne lub pasożytnicze, pylice płuc oraz przewlekłe choroby narządu głosu. Wykaz schorzeń zawodowych nie uwzględnia jednak niektórych problemów zdrowotnych polskich pracowników, takich jak nabyte wady postawy czy problemy kardiologiczne – zwraca uwagę Saltus Ubezpieczenia.

Z najnowszych analiz opublikowanych w Centralnym Rejestrze Chorób Zawodowych wynika, że w zeszłym roku odnotowano łącznie 2022 nowych przypadków tych schorzeń (o 4% więcej niż rok wcześniej).

– Patrząc wyłącznie na liczbę nowych zachorowań, można mieć wrażenie, że choroby zawodowe nie są dużym problemem. To błąd. Trzeba pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze są to schorzenia przewlekłe, z którymi od momentu zachorowania można się zmagać nawet do końca życia. Po drugie, ostatnia zmiana w wykazie chorób zawodowych została wprowadzona w 2009 r. Wymaga on zatem aktualizacji. Wielu polskich pracowników zmaga się np. z chorobami kręgosłupa wynikającymi z długotrwałego przebywania w pozycji wymuszonej czy problemami kardiologicznymi o podłożu stresowym. Tego typu problemy zdrowotne nie znajdują się na liście chorób zawodowych, a powinny – zauważa Xenia Kruszewska, dyrektor Działu Ubezpieczeń Zdrowotnych Saltus Ubezpieczenia.

Od momentu ostatniej zmiany wykazu chorób zawodowych odnotowano prawie 24 tys. nowych przypadków zachorowań – 15,3 tys. dotyczyło mężczyzn, a 8,5 tys. kobiet. Z kolei od 2001 na schorzenia wynikające z warunków pracy zapadło 56 tys. pracowników.

Zawarte w wykazie 26 choroby zawodowe nie wyczerpują jednak listy schorzeń, z jakimi borykają się polscy pracownicy. Wśród problemów, które już niedługo mogą okazać się powszechne, są nabyte wady postawy. Owszem, wśród obecnie uznawanych za choroby zawodowe problemów znajdują się schorzenia układu ruchu, ale dotyczą one przede wszystkim kończyn górnych oraz stanów zapalnych w stawach. Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, do których powstania może się przyczynić długotrwałe przebywanie w wymuszonej pozycji, jak chociażby siedzenie, nie są objęte wykazem.

– Ryzyko zmian w kręgosłupie dotyczy coraz większej liczby pracowników. Systematycznie rośnie odsetek osób, które w trakcie pracy przebywają głównie w pozycji siedzącej. Dodatkowo wpływa to także na zwiększenie ryzyka problemów kardiologicznych z powodu małej ilości ruchu. Charakter wykonywanych obowiązków nieustannie ewoluuje i pracodawcy, decydując, jakie badania i konsultacje kontrolne uwzględnić w działaniach profilaktycznych w ramach medycyny pracy, powinni o tym pamiętać – dodaje Xenia Kruszewska.

(AM, źródło: Brandscope)