Seminarium Szans Phinance

0
1640

W malowniczym Dźwirzynie, w trakcie Seminarium Szans Phinance organizowanego w dniach 24–26 sierpnia, ponad 550 osób, w tym najlepsi doradcy, menedżerowie, przedstawiciele centrali i partnerzy biznesowi, zgromadziło się, by podsumować wyniki sprzedażowe i omówić nowe kierunki rozwoju firmy.

Antykruchość w świecie finansów

Antykruchość to pojęcie opisujące zdolność organizacji do rozwijania się i wzmacniania w obliczu napotykanych przeciwności. Phinance, stawiając czoło globalnym wstrząsom – od kryzysu kredytowego, poprzez gwałtowne zmiany inflacyjne, aż po skutki światowej pandemii – wykazało się zdolnością do adaptacji i wykorzystywania trudności w celu osiągnięcia sukcesu.

Antykruchość jest koncepcją przetrwania w świecie pełnym czarnych łabędzi. W świecie nieprzewidywalnym, trudnym, świecie, którego nie rozumiemy. To umiejętność czerpania siły ze wstrząsów, wzmacniania się poprzez kryzysy. Jest czymś zupełnie innym niż wytrzymałość, która jest jedynie umiejętnością przetrwania.

Antykruchy system aktywnie poszukuje zmienności, zaskakujących i trudnych okazji, które wykorzystuje do zrewidowania swojego sposobu funkcjonowania po to, by dzięki ewolucji wejść na kolejny poziom rozwoju. Według teorii antykruchości bez zmienności, bez kryzysów, bez czarnych łabędzi nie ma postępu, nie ma ewolucji. Stabilność to bomba zegarowa z opóźnionym zapłonem – mówiła Olga Jacek, CEO Phinance.

Gala awansowa i strategia na przyszłość

Podczas gali prowadzonej przez Marcina Kaczmarka, członka zarządu odpowiedzialnego za sprzedaż, dokonano serii wyróżnień oraz awansów: 25 pracowników zostało wyróżnionych za najdłuższy staż pracy w Phinance, 11 osób odebrało awanse menedżerskie, 8 zostało nominowanych na stanowisko kierownika oddziału, 9 na kierownika okręgu, 4 awansowały na stanowisko Partner Phinance, a 2 zostały Starszymi Partnerami Phinance. W świetle bardzo dobrych wyników w kluczowych segmentach biznesu oraz znów rosnącej dynamiki kredytów Phinance przedstawiło także swoją strategię na nadchodzące miesiące, podkreślając adaptację i przygotowanie na zmieniające się warunki gospodarcze.

Warto bliżej się przyjrzeć konkretnym liczbom. Z jednej strony uwagę przykuwa wzrost w linii majątkowej (+30% R/R), produktach oszczędnościowych (+21%), ubezpieczeniach na życie (+18%) czy w mocno kojarzonych z Phinance produktach inwestycyjnych (+13%).

Z drugiej strony wciąż odczuwalne są spadki w obszarze kredytów hipotecznych (-22%). Trend spadkowy wydaje się jednak odwracać, czego wskaźnikiem jest bardzo obiecujący III kw. 2023 r. Wartość sprzedaży hipotek udzielonych z pomocą ekspertów finansowych Phinance w lipcu i sierpniu 2023 r. wzrosła o 68% w porównaniu z dwoma pierwszymi miesiącami III kw. 2022 r. Przyczyną tej poprawy była zgoda KNF na obniżenie przez banki tzw. bufora bezpieczeństwa, co przełożyło się na wzrost dostępności kredytów hipotecznych. Kolejne kwartały zapewne przyniosą jeszcze lepsze wyniki dzięki programowi „Bezpieczny kredyt 2%”.

Podsumowując, eksperci Phinance we wszystkich liniach biznesowych wypracowali 13% wzrostu rok do roku.

Kierunek na wzrost efektywności

Minione miesiące były aktywne nie tylko sprzedażowo, ale również zarządczo. Skoncentrowano się na zwiększeniu efektywności firmy poprzez cyfryzację procesów, wykorzystanie pracy zdalnej, szkoleń, udostępniania i alokacji czasowej oraz dzięki narzędziom takim jak PhiDoradca.

Zobowiązania, które wcześniej były komunikowane również poprzez „Gazetę Ubezpieczeniową”, obecnie znajdują odzwierciedlenie w praktycznych rozwiązaniach, wpływając pozytywnie na kluczowe wskaźniki działalności. Oczekuje się, że efekty tych działań będą jeszcze bardziej widoczne w najbliższym czasie.

Ścieżki kariery

Podczas seminarium zaprezentowane zostało nowe podejście do ścieżek awansu w Phinance. Firma podkreśliła, że bardzo zależy jej na rozwoju i profesjonalizacji współpracowników. Dlatego zostały opracowane nowe ścieżki kariery – obok istniejących: kredytowej i majątkowej, powstały ścieżki inwestycyjna i nieruchomościowa.

Zmodyfikowano także ścieżkę specjalistyczną i menedżerską, aby dać energię do rozwoju szczególnie młodym kierownikom.

Źródło zdjęcia: Phinance

Podwójny kamień milowy

Olga Jacek podczas Seminarium Szans obchodziła swoje 40. urodziny. Poinformowała też o swoim planowanym odejściu.

Uważam, że Phinance jest teraz w historycznie najlepszej formie. Nasza pozycja rynkowa jest bardzo silna, wyniki sprzedażowe wybitne, finansowe świetne, zespół menedżerski przez ostatnie lata zrobił ogromne postępy w swoich kompetencjach. To dobry, chyba najlepszy czas na taką zmianę – podkreśliła Olga Jacek. 

Nowy rozdział w historii Phinance

Początek nowego roku przyniesie nowe wyzwania dla Phinance pod kierownictwem Pawła Kasicy. Wypracowując roczne obroty przekraczające 168 mln zł, obsługując pulę ponad 650 tys. klientów i mając w ofercie ponad 900 produktów finansowych oraz zbudowane na idei ciągłego rozwoju w duchu antykruchości, Phinance jest gotowe na kolejne wyzwania w dynamicznym środowisku finansowym.

Aleksandra E. Wysocka