Słabszy wynik polskiego rynku przesądził o spadku przypisu w regionie CEE

0
508

Zsumowany przypis składki 17 rynków ubezpieczeniowych regionu Europy Środkowo-Wschodniej (CEE) na koniec 2020 roku wyniósł  37,45 mld euro. Rezultat ten był o 4,27% niższy od odnotowanego w poprzednim roku. Spadek wyniku sprzedażowego był w głównej mierze efektem znaczącego pogorszenia osiągnięcia polskiego rynku. Pięć rynków odnotowało dodatnią dynamikę składek – wynika z raportu portalu xprimm.com.

Wynik naszego rynku – największego w regionie – spadł o 8,3% r/r, co było najwyższym wskaźnikiem spadku odnotowanego w krajach CEE. Polska straciła prawie 2 punkty procentowe swojego udziału w wolumenie regionalnego przypisu, w efekcie czego na koniec 2020 r. uplasował się on na poziomie 36,7% łącznej kwoty składek zebranych w analizowanej grupie krajów.

Regionalny spadek w sektorze ubezpieczeń na życie uplasował się na poziomie wyższym od przeciętnego. Rezultat w kwocie 11,58 mld euro był o 7,35% niższy od ubiegłorocznego, Na kilku rynkach, takich jak Kosowo, Łotwa, Litwa, Czarnogóra i Serbia, odnotowano wzrosty w życiówce. Największa część spadku wolumenu działalności – prawie 10% r/r – pochodziła z największego w regionie rynku polskiego.

Z kolei przypis majątkowy wyniósł ogółem 25,87 mld euro, o 2,82% mniej niż w 2019 r.  Wzrost odnotowano w takich krajach, jak Bułgaria, Chorwacja, Rumunia, Serbia, Słowacja i Słowenia.

(AM, źródło: xprimm.com)