Słony rachunek katastroficzny dla ubezpieczycieli i reasekuratorów

0
927

Zimowe burze, gradobicia i pożary spowodowały, że w pierwszej połowie 2021 r. łączna kwota ubezpieczonych strat z tytułu katastrof naturalnych wyniosła 40 mld USD. To drugi pod względem wartości wynik półroczny w historii – wynika z wstępnych danych Swiss Re.

Reasekurator zwraca uwagę, że wynik odnotowany po sześciu miesiącach tego roku był wyższy zarówno od odnotowanego rok wcześniej (35 mld USD), jak i od średniej dziesięcioletniej, wynoszącej 33 mld USD. Z kolei pod względem kosztowności ustępował jedynie pierwszemu półroczu 2011 r. (104 mld USD). Swiss Re wskazuje ponadto, że ubezpieczone koszty zdarzeń spowodowanych działalnością człowieka są szacowane na jedynie 2 mld USD. Eksperci firmy są zdania, że ich spadek o 59% r/r był konsekwencją ograniczeń związanych z Covid-19.

Za 38% strat ubezpieczonych odpowiadał lutowy okres ekstremalnego zimna połączony z dużymi opadami śniegu i nagromadzeniem lodu w USA, potocznie nazywany burzą zimową Uri. Ten żywioł spowodował straty ubezpieczone szacowane na 15 mld USD. W czerwcu Europę nawiedziły burze, grad i tornada, które niszczyły domy i pojazdy w Niemczech, Belgii, Holandii, Czechach i Szwajcarii. Ubezpieczone straty w wyniku tych zdarzeń szacuje się na 4,5 mld USD.

Swiss Re przestrzega, że druga połowa roku może okazać się jeszcze trudniejsza niż pierwsza. W lipcu miały miejsce poważne powodzie w Europie i Chinach. Oczekuje się, że powodzie w Niemczech i krajach sąsiednich spowodują znaczne straty ubezpieczeniowe, szacowane w samej RFN na 4,5–5,5 mld euro (5,3–6,5 mld USD). Według Chińskiej Komisji Regulacyjnej ds. Bankowości i Ubezpieczeń w Chinach poważne powodzie w prowincji Henan spowodowały, że roszczenia objęte ubezpieczeniem szacowane są na 11 mld juanów (1,7 mld USD). W sierpniu ekstremalne upały spowodowały pożary lasów w Turcji, Grecji i we Włoszech, które mają doprowadzić do dalszych strat gospodarczych i ubezpieczonych.

Natomiast globalne straty ekonomiczne z tytułu wydarzeń katastroficznych, jakie miały miejsce w pierwszej połowie roku, szacowane są na 77 mld USD. To wynik poniżej średniej dla ostatnich dziesięciu lat (108 mld USD). Z tej kwoty 74 mld USD to efekt katastrof naturalnych, a 3 mld – zdarzeń spowodowanych działalnością człowieka.

Artur Makowiecki

news@gu.home.pl