Sollers Consulting: Przyjazne otoczenie sprzyja rozwojowi nordyckich insurtechów

0
479

Insurtechy w krajach nordyckich rozwinęły szeroki zakres innowacji – twierdzą eksperci Sollers Consulting w autorskim opracowaniu „Nordic Insurtech Report”. Oczekuje się, że inwestorzy będą kłaść większy nacisk na wyniki ekonomiczne. W odpowiedzi na te oczekiwania, nordyckie insurtechy opracowały strategie.

Z raportu Nordic Insurtech wynika, że kraje Europy Północnej należą do najbardziej rozwiniętych cyfrowo na świecie. Istniejąca infrastruktura cyfrowa sprawia, że wprowadzenie nowych rozwiązań na rynek jest dla insurtechów stosunkowo łatwe. Ubezpieczeniowe startupy bazują na doświadczeniach z rodzimych rynków i eksportują swoje innowacje do innych krajów. Raport zawiera przegląd 31 firm z branży insurtech ze Szwecji, Finlandii, Norwegii i Danii. Analiza przybliża modele biznesowe i obszary innowacji stosowane przez technologiczne startupy ubezpieczeniowe z północy Europy. 

– Kraje nordyckie wprowadziły wiele standardów danych, co napędziło postęp technologiczny i rozpoczęło modernizację branży ubezpieczeniowej. Fala insurtechów uświadomiła ubezpieczycielom ich braki w digitalizacji – mówi Sławek Gdyk, Lead Consultant Sollers.  

Jak wynika z raportu, nordyckie insurtechy rozwijają swoją ofertę w różnych obszarach ubezpieczeniowego łańcucha wartości. Około jedna trzecia działa w ubezpieczeniach majątkowych i wypadkowych, które obejmują ubezpieczenia komunikacyjne, ubezpieczenia domów i inne ubezpieczenia majątkowe. Jedna piąta startupów uwzględnionych w raporcie działa w ubezpieczeniach na życie i zdrowotnych, a jeden na sześć skupia się na dostarczaniu technologii ubezpieczycielom. Modele biznesowe są niemal równo podzielone pomiędzy business-to-consumer (B2C), business-to-business (B2B) i business-to-business-to-consumer (B2B2C), czyli mieszankę obu podejść. Insurtechy w Europie Północnej kładą silny nacisk na oferty white-label oraz embedded insurance. Ubezpieczenie wbudowane to dodatkowa usługa do produktu lub oferty usługowej wspierana technologią.

Embedded insurance ma znaczący potencjał. Dzięki niemu funkcje ubezpieczeniowe mogą być łatwo wykorzystane przez firmy spoza sektora ubezpieczeniowego. Dotyczy to również banków, gdy wprowadzają cyfrowe usługi bankowości ubezpieczeniowej – komentuje Sławek Gdyk.

Nordyckie insurtechy korzystają z rozwoju cyfrowego na swoich rodzimych rynkach i rozszerzają działalność na inne kraje. Startupy ze Szwecji, Finlandii, Norwegii i Danii działają w 29 krajach w Azji, obu Amerykach i Europie. Inwestorzy będą coraz bardziej skupiać się na generowaniu zysku. Oczekuje się zatem, że skandynawskie insurtechy będą wykorzystywać swoją cyfrową wiedzę i w większym stopniu korzystać z modeli partnerskich.

Teraz, gdy insurtechy wchodzą w kolejną fazę rozwoju, partnerstwa odgrywają coraz większą rolę – podkreśla Marcin Pluta, partner zarządzający i współzałożyciel Sollers Consulting.

(AM, źródło: Sollers Consulting)