Nawet 1,9 miliarda euro ubezpieczonych strat z tytułu orkanu Ciara-Sabina

0
115

Ze wstępnych szacunków firmy modelowania katastroficznego AIR Worldwide wynika, że straty ubezpieczone z tytułu lutowego orkanu Ciara-Sabina wyniosą od 1,1 mld do 1,9 mld euro. Z kolei firma RMS (Risk Management Solutions) oszacowała maksymalny pułap tych kosztów na 1,8 mld euro. W zgodnej opinii obu podmiotów najbardziej poszkodowanymi krajami były Niemcy, Francja i Wielka Brytania.

Oprócz znacznych szkód wiatrowych żywioł był również przyczyną przybrzeżnych i śródlądowych zalań w Wielkiej Brytanii a także powalił drzewa i linie energetyczne, co spowodowało przerwy w dostawie prądu, które dotknęły prawie 500 tys. osób w całej Europie. Setki lotów zostało odwołanych w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Belgii i Holandii. Zawieszono kursowanie pociągów dalekobieżnych w Niemczech, a porty w Dover w Anglii i Calais we Francji zostały zamknięte.

Według szacunków RMS, szkody w Niemczech stanowią około 50% całkowitych strat spowodowanych przez żywioł.

Ciara najprawdopodobniej będzie pierwszą miliardową burzą w tym sezonie. To zdarzenie wykazało cechy typowe dla europejskich wichur, z niskimi porywistymi wiatrami powodującymi rozległe szkody w kilku krajach, i jest najbardziej porównywalne z zimową wichurą Emma z 2008 roku – powiedziała Michele Lai, kierownik produktu ds. modeli klimatycznych Europy w RMS.

Orkan Ciara zyskał swoją nazwę 5 lutego, nadało mu ją brytyjskie biuro Met Met. Żywioł uderzył w część Irlandii i Wielkiej Brytanii w niedzielę 9 lutego, a następnie orkan przeniósł się do Europy, gdzie nazwano go Sabina. Orkan dotknął Niemcy, Francję, Holandię, Belgię, Polskę, Czechy, Słowenię, Szwecję, Danię i Norwegię (gdzie został nazwany Elsa) i inne kraje europejskie.

AM, news@gu.com.pl

(źródło: xprimm.com)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here