Swiss Re: 142 ubiegłoroczne katastrofy naturalne kosztowały ubezpieczycieli 108 mld dolarów

0
702

2023 był czwartym rokiem z rzędu, w którym globalna suma ubezpieczonych strat z tytułu katastrof naturalnych przekroczyła poziom 100 miliardów dolarów. Swiss Re Institute szacuje, że mogą one podwoić się w ciągu najbliższych dziesięciu lat w miarę wzrostu temperatur oraz częstszych i intensywniejszych ekstremalnych zjawisk pogodowych. 

Swiss Re Institute zwraca uwagę, że w ciągu ostatnich 30 lat globalne straty ubezpieczone z tytułu katastrof naturalnych przewyższały światowy wzrost gospodarczy: w latach 1994–2023 skorygowane o inflację wynosiły średnio 5,9% rocznie, podczas gdy światowy PKB rósł o 2,7%. Innymi słowy, w ciągu ostatnich 30 lat względny ciężar strat w porównaniu do PKB się podwoił.

– W miarę nasilania się zagrożeń pogodowych w związku ze zmianami klimatycznymi ocena ryzyka i składki ubezpieczeniowe muszą nadążać za szybko zmieniającym się krajobrazem ryzyka – mówi Moses Ojeisekhoba, dyrektor generalny Global Clients & Solutions Swiss Re. – Patrząc w przyszłość, musimy skupić się na ograniczaniu strat. Rok 2023 był najcieplejszym rokiem w historii, a w jego ślady podąża rok 2024. Utrzymanie trwałości i przystępności cenowej ubezpieczeń majątkowych wymaga wspólnych wysiłków sektora prywatnego, sektora publicznego i społeczeństwa – nie tylko w celu ograniczenia ryzyka klimatycznego, ale i przystosowania się do świata o bardziej intensywnych zjawiskach pogodowych.

Trzęsienie ziemi numerem jeden

Łączna wartość ubiegłorocznych ubezpieczonych start katastroficznych wyniosła 117 mld dol. To o 24 mld dol. mniej niż w 2022 r., ale o 18 mld dol. więcej, niż wynosi średnia z ostatnich 10 lat. Za większość tej kwoty odpowiadały koszty katastrof naturalnych – 108 wobec 133 mld dol. w poprzednim roku. Średnia 10-letnia to 89 mld dol.

Najbardziej niszczycielską katastrofą naturalną było trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii, którego szacowane straty ubezpieczone to 6,2 mld dol.

2023 r. charakteryzował się także dużą częstotliwością zdarzeń pogodowych. Odnotowano w jego trakcie 142 ubezpieczone katastrofy naturalne, co jest nowym rocznym rekordem. Najwięcej z nich to zdarzenia o średniej dotkliwości, powodujące straty w wysokości 1–5  mld dol. W ub.r. miało miejsce co najmniej 30 takich katastrof, czyli znacznie więcej niż średnia z poprzednich dziesięciu lat (17). 21 spośród nich miało charakter silnych burz konwekcyjnych (SCS), co stanowi nowy rekord. Liczba zdarzeń o średniej dotkliwości wzrosła o 7,5% od 1994 r., co stanowi prawie dwukrotność ogólnego wzrostu liczby katastrof, tj.3,9%. 

Rekordowe burze konwekcyjne

Globalne straty ubezpieczone z tytułu SCS ustanowiły w 2023 r. nowy rekord wynoszący 64 mld dol., z czego 85% pochodziło z USA. Straty ubezpieczeniowe związane z SCS rosły najszybciej w Europie, przekraczając pułap 5 mld dol. w każdym z ostatnich trzech lat. Szczególnie wzrasta ryzyko gradobicia, głównie w Niemczech, Włoszech i Francji.

Z kolei wartość ubiegłorocznych katastrof spowodowanych działalnością człowieka uplasowała się na poziomie 9 mld dol. To o 1 mld dol. więcej niż w 2022 r. i o 1 mld dol. mniej niż wynosi średnia z ostatnich dziesięciu lat.

AM, news@gu.com.pl

 (źródło: Swiss Re)