Trade Finance w praktyce, czyli KUKE powołuje Akademię

0
561

Akademia KUKE – taką nazwę nosi najnowsza inicjatywa Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych. Impulsem do jej podjęcia była świadomość, że finansowanie handlu, zwłaszcza eksportu, a także ubezpieczenia należności są niedocenianą gałęzią finansów i pomimo ich znaczenia dla gospodarki mało się o nich mówi. W efekcie tematyka nie prezentuje się atrakcyjne, a co za tym idzie nie przyciąga nowych talentów.

– KUKE to oficjalna agencja kredytów eksportowych (z ang. Export Credit Agency – ECA), której misją jest wspieranie rozwoju polskich firm, a w szczególności ich ekspansji zagranicznej. Ale tę misję traktujemy zdecydowanie szerzej, szczególnie jeśli chodzi o edukację, zarówno przedsiębiorców, jak i innych interesariuszy. Jako kraj jesteśmy na dobrej drodze, by wejść do grona 20 największych eksporterów świata. Ale ten awans w globalnych rankingach się nie uda, jeśli do firm oraz instytucji finansowych nie będą trafiały osoby, które są świadome i umieją korzystać z nowoczesnych narzędzi i rozwiązań wspierających eksport oraz inwestycje. Stąd pomysł na Akademię KUKE – wyjaśnia prezes Korporacji Janusz Władyczak.

Do tej pory KUKE organizowała spotkania dla studentów na kilku uczelniach w Polsce, gdzie przybliżała problematykę finansowania handlu, którego elementem są ubezpieczenia eksportowe.

– Wchodzenie z polskimi produktami na obce rynki wydaje się, po doświadczeniach pandemii, lockdownów i wojny, szczególnie ryzykowne. Zmiany trendów, kluczowych regulacji czy modeli biznesowych następują już nie na przestrzeni dekad, a wręcz kwartałów. Przy dynamicznie zmieniającej się sytuacji rynkowej kluczowym jest, żeby przyszli przedsiębiorcy, dyrektorzy finansowi czy korporacyjni skarbnicy już na etapie edukacji poznali instrumenty, przy pomocy których będą mogli zmniejszyć ryzyka związane z prowadzoną działalnością, z pozyskiwaniem nowych klientów czy z ekspansją do innych krajów. Po to jest Akademia KUKE. Studenci łakną praktycznej wiedzy i jasnych wskazówek, jak ją zastosować w biznesie. Dlatego na nasze warsztaty zaprosiliśmy również gości z zewnątrz, przedstawicieli firm, którzy przedstawią działanie najnowszych rozwiązań na konkretnych transakcjach. Mamy nadzieję, że zainspirujemy uczestników do pójścia w ich ślady, żeby w przyszłości, jako eksperci w zakresie trade finance, profesjonalnie zarządzali w swoich firmach ryzykiem handlowym. Kto wie, może nawet wybiorą karierę w KUKE, w branży ubezpieczeniowej lub bankowej – podkreśla Jan Sarnowski, członek zarządu KUKE.

Najbliższe warsztaty skierowane do słuchaczy III–V roku kierunków finansowych, prawnych i ekonomicznych, odbędą się 13-14 maja. Zgłoszenia na stronie KUKE.

Szkolenie jest bezpłatne i skierowane do studentów z całej Polski. Uczestnicy otrzymają certyfikat ukończenia szkolenia.

(AM, źródło: KUKE)