TU Zdrowie ułatwia leczenie powikłań po Covid-19

0
2133

W Polsce od początku pandemii zachorowało ponad 6 milionów osób. Wiele z nich wciąż zmaga się z powikłaniami po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2.

– Szacunki Ministerstwa Zdrowia mówią o ponad 5 milionach ozdrowieńców. Trzeba jednak pamiętać, że wiele z tych osób długo po zachorowaniu zmaga się z powikłaniami wynikającymi z zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Mowa tu o Long Covid i Post-Covid-19. Long Covid odnosi się do sytuacji, w której objawy choroby trwają od 4 do 12 tygodni od początku zachorowania. W przypadku zespołu Post-Covid-19 mówi się o objawach rozwijających się w trakcie lub po Covid-19, które trwają powyżej 12 tygodni i nie wynikają z innej przyczyny – mówi Edyta Jacyna, konsultant medyczny TU Zdrowie.

– Z myślą o ubezpieczonych, którzy przeszli zakażenie, uruchomiliśmy program zdrowotny „Powrót do zdrowia po Covid-19”. Jest on skierowany do osób, u których stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 i zachorowanie potwierdzone zostało badaniem RT-PCR lub kartą leczenia szpitalnego z diagnozą Covid-19. Co ważne, mogą z niego skorzystać osoby, które przystąpiły do ubezpieczenia już po zachorowaniu – mówi Teresa Domańska, dyrektor Biura Ubezpieczeń Zdrowotnych TU Zdrowie.

Warunkiem uruchomienia diagnostyki w ramach programu jest przesłanie w okresie ubezpieczenia do TU Zdrowie kopii pozytywnego wyniku PCR wykonanego w ciągu 3 miesięcy przed zgłoszeniem do programu lub karty wypisowej ze szpitala z tytułu hospitalizacji na Covid-19, jeśli wypis ze szpitala nastąpił w ciągu 3 miesięcy przez zgłoszeniem.

– Zakres świadczeń proponowany ubezpieczonym ma na celu sprawdzenie stanu zdrowia pod kątem najczęściej występujących powikłań, czyli chorób układu oddechowego, sercowo-naczyniowego oraz schorzeń neurologicznych. Osoby po Covid-19 mogą skorzystać z konsultacji u internisty lub lekarza rodzinnego, pulmonologa czy kardiologa. Ponadto mogą liczyć na wsparcie psychiatry lub psychologa. Specjaliści, w zależności od potrzeby, mogą skierować pacjenta na badania diagnostyczne krwi i moczu, badania czynnościowe serca, a także na diagnostykę obrazową. Dodatkowo ubezpieczonym hospitalizowanym na Covid-19 przysługuje rehabilitacja ambulatoryjna i konsultacja u fizjoterapeuty – dodaje Teresa Domańska.

(AM, źródło: TU Zdrowie)