TUW PZUW z wyjątkowymi wynikami sprzedaży

0
398

TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych zebrało w 2021 roku 796,5 mln zł składki. To o ponad jedną czwartą więcej niż przed rokiem a zarazem rekordowy wynik sprzedażowy w pięcioletniej historii towarzystwa. Na koniec roku zakład miał 518 członków, o jedną piątą więcej niż w 2020 r.

– W szybszym niż założone tempie zbliżamy się do strategicznego celu w postaci miliarda złotych składki rocznie, który wyznaczyliśmy sobie na 2024 rok. Zwiększa się też nasz udział w ogólnym wyniku Grupy PZU, do której należymy. To dowód na to, że nasz rozwój jest oparty na solidnych podstawach i daje obiecujące perspektywy – podkreślił prezes TUW PZUW Rafał Kiliński.

Zebrana w 2021 roku składka osiągnęła poziom o 163,3 mln zł wyższy niż przed rokiem i o 46,5 mln większy w stosunku do planu. Najszybciej rozwijał się segment ubezpieczeń zdrowotnych, w którym przypis składki wzrósł o ponad 190%. O 27,5%, wzrosła też składka w ubezpieczeniach strategicznych podmiotów gospodarczych, które stanowią prawie 40% członków towarzystwa.

Wskaźnik mieszany (COR) TUW PZUW uplasował się na poziomie 89,5%, a wskaźnik Wypłacalność II wyniósł 205%, wobec 189% przed rokiem. Potwierdzeniem silnej pozycji Towarzystwa jest utrzymanie w 2021 roku przez agencję S&P Global Ratings ratingu siły finansowej TUW PZUW na poziomie A-.

– Osiągnięte wyniki pokazują, że radzimy sobie nawet w trudnych rynkowych okolicznościach, potrafimy odpowiadać na wyzwania rynku i oczekiwania klientów. Przykładem tego jest wprowadzona ostatnio „Polisa na biznes”, czyli ubezpieczenie ryzyka biznesowego dla franczyzobiorców. Ma dla nas historyczny wymiar, ponieważ ubezpieczając dotąd duże podmioty gospodarcze, otworzyliśmy się na te średnie i małe. Ma też aspekt społeczny, ponieważ jest odpowiedzią na wynikające z pandemii finansowe problemy drobnych przedsiębiorców, którzy dają zatrudnienie milionom Polaków i decydują o sile polskiej gospodarki – powiedział Rafał Kiliński.

Nowością są też wprowadzone w 2021 roku tzw. parasolowe ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej dla podmiotów medycznych. Polegają na obejmowaniu dodatkową ochroną grup szpitali, a nie tylko pojedynczych placówek.

– Jesteśmy doceniani przez rynek i przez własnych pracowników. W ankiecie przeprowadzonej przez Komisję Nadzoru Finansowego znaleźliśmy się w ścisłej czołówce najlepiej ocenianych przez brokerów towarzystw ubezpieczeniowych. W badaniach zaangażowania pracowników uzyskaliśmy rekordowy wynik: sięgnął 78 proc. i był o prawie dwie trzecie wyższy od średniej rynkowej – zaznaczył prezes.

Jego zdaniem szybki przyrost składki i liczby ubezpieczonych to najlepszy prognostyk dla ogłoszonej w 2021 roku Strategii TUW PZUW na lata 2021–2024. – Zatytułowaliśmy ją „Więcej wspólnych korzyści”, ponieważ oddaje istotę ubezpieczeń wzajemnych – dodał Rafał Kiliński.

Artur Makowiecki

news@gu.com.pl