TUZ Ubezpieczenia: Wrześniowa epidemia zwichnięć i urazów u dzieci

0
475

Ponad 60% szkód, które rodzice zgłaszają z tzw. szkolnego NNW, to różne urazy – zwichnięcia, złamania, skręcenia, urazy ścięgien, mięśni. Polisa NNW chroni dzieci przez cały rok, ale najwięcej szkód urazowych rodzice zgłaszają zaraz po wakacjach – we wrześniu jest ich o ok. 25% – 30% więcej niż w innych miesiącach – wynika z danych TUZ Ubezpieczenia.

– Najczęstsze przypadki wniosków o wypłatę odszkodowania z NNW dzieci wynikają z wszelkiego rodzaju urazów. To zwichnięcia, złamania, skręcenia, urazy ścięgien czy mięśni. W naszym przypadku odpowiadają za ponad 60% roszczeń. Takie rany czy kontuzje mogą się zdarzyć zawsze i wszędzie – latem na rowerze, w szkole na przerwie czy na treningu bądź w domu. Drugą największą grupą zgłaszanych roszczeń są pobyty w szpitalu, które stanowią 30% przypadków – mówi Elżbieta Woźniak-Sitek, kierowniczka Biura Likwidacji Szkód Osobowych i Odpowiedzialności Cywilnej TUZ Ubezpieczenia.

Wnioski o odszkodowanie związane z pobytem w szpitalu wynikają zarówno z urazów, jak i stanów chorobowych. Do ubezpieczyciela zgłaszane są m.in. bardzo poważne zachorowania, np. sepsa, zapalenie opon rdzeniowo-mózgowych, nowotwory złośliwe, cukrzyca czy stwardnienie rozsiane.

Pieniądze w trzy dni

– Średni czas likwidacji szkody z NNW dzieci (czyli wypłaty przyznanego odszkodowania) to w naszym przypadku trzy dni od momentu zgłoszenia. 95% zaakceptowanych wniosków realizujemy w takim terminie. Nie jest to jednak standard rynkowy, w niektórych TU trwa to dłużej. W szkodach złożonych, tam, gdzie wymagana jest pełna dokumentacja z leczenia, ten czas się wydłuża. W niektórych sytuacjach jest to konieczne ze względu na potrzebę zebrania pełnej dokumentacji po leczeniu, co może wpłynąć na wypłatę większego świadczenia – mówi Elżbieta Woźniak- Sitek.

We wrześniu najwięcej zgłoszeń szkód i wypłat odszkodowania

Z danych TUZ Ubezpieczenia wynika, że najwięcej szkód jest zgłaszanych we wrześniu, po wakacjach, a w dalszej części roku po feriach. Na wrześniowy szczyt z pewnością wpływ ma powrót do szkoły i start zajęć pozalekcyjnych. Równocześnie dobra pogoda sprawia, że dzieci korzystają z możliwości, jakie daje boisko czy podwórko.

– We wrześniu rodzice zgłaszają o ok 25% – 30% więcej szkód niż w innych miesiącach. Jedną z przyczyn takiej zwiększonej liczby wniosków może być opóźnienie w zgłoszeniach urazów, do których doszło latem. Żeby skorzystać ze świadczenia oraz odszkodowania z polisy NNW po zdarzeniach powodujących m.in. urazy u dzieci, rodzice mają nawet trzy lata, choć najlepiej zrobić to w ciągu tygodnia. Zdajemy sobie sprawę, że czas wakacji może opóźnić występowanie z roszczeniami, bowiem jest to czas na odpoczynek i wiele osób jest na urlopach, wyjazdach z pociechami. We wrześniu, po powrocie z wakacji łatwiej też zapewne zebrać potrzebne dokumenty – mówi Elżbieta Woźniak-Sitek.

Zwiększona liczba zgłaszanych we wrześniu szkód dotyczy przede wszystkim tych urazowych, natomiast wynikających ze stanów chorobowych i związanych z nimi pobytów w szpitalu najwięcej jest w okresie jesienno-zimowym i na początku wiosny.

(AM, źródło: Brandscope)