Ubea: Czy przejęcie polskich aktywów AXA przez UNIQA zmieni układ sił na rynku?

0
402

Eksperci Ubea sprawdzili, w jaki sposób przejęcie przez UNIQA aktywów AXA w Polsce zmieni sytuację na polskim rynku ubezpieczeń.

Specjaliści porównywarki zwracają uwagę, że mimo 30 lat działalności w naszym kraju UNIQA posiada wyraźnie mniejsze znaczenie rynkowe. – Dotyczy to zarówno sprzedaży polis z działu I, jak i dystrybucji ubezpieczeń należących do działu II – zauważa Andrzej Prajsnar, ekspert Ubea.

Z danych Komisji Nadzoru Finansowego za trzy pierwsze kwartały 2019 r. wynika, że pod względem udziału w składce przypisanej brutto ubezpieczeń na życie UNIQA TUnŻ zajęła dopiero dziewiętnaste miejsce z udziałem rynkowym wynoszącym 0,5%. Spółka AXA Życie wypadła znacznie lepiej, osiągając dziewiątą pozycję z udziałem sektorowym na poziomie 3,2%.

– Przejęcie ubezpieczeniowego biznesu firmy AXA oznacza zatem dla Grupy UNIQA szansę na znaczące wzmocnienie swojej pozycji sprzedażowej na rynku polis na życie – wyjaśnia Paweł Kuczyński, prezes Ubea.

AXA posiada także większy udział w składce przypisanej brutto działu II. Z wynikiem 4,7% zajęła piąte miejsce w rynkowej klasyfikacji.

– Na podstawie danych z poniższej tabeli można przypuszczać, że przejęcie biznesu AXA pozwoli spółce należącej do firmy UNIQA na osiągnięcie czwartej pozycji (pod względem udziału w rynku ubezpieczeń majątkowych i pozostałych polis osobowych). Wynik na poziomie około 7,5% przypisanej składki brutto z działu II będzie oznaczał bardzo dużą stratę do Warty i całkiem sporą przewagę nad firmą Allianz – komentuje Andrzej Prajsnar.

Wśród polskich kierowców AXA ma opinię ubezpieczyciela, który dość często proponuje niskie składki OC i AC. UNIQA oferuje raczej standardowe ceny ubezpieczeń komunikacyjnych.

– Na obecną chwilę trudno powiedzieć, jaka będzie polityka cenowa wzmocnionej firmy UNIQA na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych. Właśnie dlatego nie można przesądzać, czy niedawno ogłoszona transakcja oznacza, że polskim kierowcom trudniej będzie otrzymać ofertę bardzo taniego OC – podsumowuje Paweł Kuczyński.

(AM, źródło: Ubea)