Ubezpieczenia coraz inteligentniejsze, ale wciąż na początku drogi

0
479

Kilkudziesięciu przedstawicieli zakładów ubezpieczeń oraz partnerów technologicznych Microsoftu spotkało się na konferencji „Inteligentne Ubezpieczenia – rewolucja cyfrowa w sektorze ubezpieczeniowym”, która odbyła się w Warszawie 4 marca 2020 r. Współgospodarzem wydarzenia była firma doradcza EY, której eksperci przedstawili wnioski z „EY 2020 Global Insurance Outlook Report – Europe Report”, opracowania kluczowych trendów dla naszej branży w ujęciu globalnym i lokalnym. Skomentowano również opublikowany w styczniu 2020 r. długo wyczekiwany komunikat chmurowy Komisji Nadzoru Finansowego oraz przedstawiono przykłady zastosowań najnowszych technologii w ubezpieczeniach.

Gości przywitał Michał Jaworski, dyrektor strategii technologicznej i członek zarządu Microsoft Polska. Polscy ubezpieczyciele do tej pory unikali wykorzystywania technologii chmurowych, głównie ze względu na brak jednoznacznego stanowiska nadzoru wobec przechowywania danych firm ubezpieczeniowych w chmurze. Ostatni komunikat KNF w tej sprawie można uznać za zielone światło, oczywiście pod warunkiem zachowania niezbędnych procedur bezpieczeństwa. – Dla zakładów ubezpieczeń na całym świecie pytaniem nie jest już kwestia, czy się przenieść do chmury, ale w jaki sposób to zrobić – skomentował Michał Jaworski.

Szczegółowo do stanowiska KNF dotyczącego chmury obliczeniowej odniosły się ekspertki z departamentu prawnego EY.

W części prezentacyjnej uczestnicy mogli się zapoznać z rozwiązaniami dla branży ubezpieczeniowej w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych (telemedycyna), ubezpieczeń komunikacyjnych (zarządzenie flotą, wsparcie dla procesów likwidacji szkód), ubezpieczeń rolniczych, rozwiązania anty-fraud. Wśród grona partnerów prezentujących rozwiązania będą takie firmy, jak Billenium, Publico24, Smabbler, Elitmnid, Primsoft, eCom, Telemedico, Inssue, Agridata, Carscaner. Mówiono także o zastosowaniu robotyki oraz omnichannelingu w zakładach ubezpieczeń.

AW