UFG: Bezpieczne wakacje za granicą krok po kroku

0
433

Z myślą o udających się na zagraniczny urlop Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny opracował mini poradnik, w którym przypomina, o czym należy pamiętać przed wyjazdem. Jedną z najistotniejszych kwestii jest zadbanie o odpowiednią ochronę ubezpieczeniową.

Pierwszym krokiem powinno być zapoznanie się z informacjami na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych o ewentualnych zagrożeniach związanych z podróżowaniem po docelowym kraju podróży. Warto też zarejestrować się w systemie Odyseusz. Dzięki temu w razie wystąpienia nadzwyczajnej sytuacji podczas pobytu za granicą MSZ będzie mógł się skontaktować z podróżującym. Następnie warto sprawdzić organizatora wycieczki. Posłuży do tego ewidencja prowadzona przez Turystyczny Fundusz Gwarancyjny. Wyjeżdżający dowie się, czy biuro podróży w niej funkcjonuje, a jeśli tak – to czy np. nie ma zakazu wykonywania działalności turystycznej albo czy nie zostało wszczęte postępowanie w sprawie wykreślenia go z rejestru.

Uważna lektura umowy może wyjść tylko na dobre

Kolejnym krokiem jest dokładne zapoznanie się z umową, m.in. sprawdzenie, czy jest w niej informacja o składce na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (odprowadzanej zarówno w przypadku imprez turystycznych, jak i powiązanych usług turystycznych) oraz Turystyczny Fundusz Pomocowy (odprowadzanej tylko od imprez turystycznych). Organizujący swój wyjazd samodzielnie nie są systemowo chronieni przez rozwiązania przewidziane w Ustawie o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych, w tym Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

EKUZ i na wszelki wypadek dodatkowa polisa

Bardzo istotną kwestią jest zadbanie o odpowiednią ochronę. Dlatego z wyprzedzeniem należy złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) – osobiście lub przez internet (Internetowe Konto Pacjenta lub ePUAP). Dzięki EKUZ wszyscy ubezpieczeni w NFZ mogą liczyć na pomoc medyczną za granicą (w krajach europejskich) na takich samych zasadach jak obywatele tego kraju. Wydanie EKUZ jest bezpłatne. Należy też wykupić ubezpieczenie turystyczne adekwatne do potrzeb – leczenie za granicą czy transport medyczny do kraju może pochłonąć setki tysięcy złotych. EKUZ oraz ubezpieczenie NNW (obowiązkowe, zawarte w cenie wycieczki zagranicznej) nie zawsze wystarczą. Warto ubezpieczyć się też na wypadek, gdyby z losowych powodów trzeba było zrezygnować z podróży lub ją przerwać.

(AM, źródło: UFG)