Unijna zgoda na fuzję Aon i Willis Towers Watson już niedługo?

0
142

W ciągu najbliższych tygodni warta 30 miliardów dolarów oferta zakupu Willis Towers Watson przez Aon ma otrzymać zielone światło od organów antymonopolowych Unii Europejskiej.

Unijna zgoda na przejęcie Wilis przez Aon zostanie wydana jeszcze w tym miesiącu lub na początku lipca – twierdzą źródła Reuters. Aon odmówił komentarza. Organy antymonopolowe UE mają czas na podjęcie decyzji w sprawie transakcji do 3 sierpnia tego roku. Już 28 kwietnia agencja, powołując się na swoje źródła, informowała, że Aon ma uzyskać warunkową zgodę UE na zakup WTW.

W marcu 2020 r. Aon poinformował o zawarciu porozumienia dotyczącego wartego 30 mld USD połączenia z WTW, w wyniku którego miał powstać największy na świecie broker ubezpieczeniowy. Pod koniec roku Komisja Europejska wszczęła szczegółowe dochodzenie w celu oceny planowanej fuzji. Powodem były obawy KE, że konsekwencją fuzji obu gigantów rynku brokerskiego może być znaczące ograniczenie konkurencji w wielu obszarach. Chcąc rozwiać obawy Komisji i otrzymać zgodę unijnego organu antymonopolowego, 9 kwietnia tego roku Aon zaoferował zbycie części aktywów w kilku krajach Unii Europejskiej.

12 maja obaj brokerzy ogłosili zawarcie ostatecznej umowy sprzedaży części aktywów WTW innej firmie brokerskiej, Arthur J. Gallagher. Wartość transakcji wyniosła 3,57 miliarda dolarów. Przedmiotem sprzedaży była część aktywów WTW: Willis Re oraz działalności w zakresie ryzyka korporacyjnego (Inspace) i usług brokerskich we Francji, Niemczech, Holandii i Hiszpanii, z wyłączeniem m.in. affinity, a także usług zdrowotnych i świadczeń we Francji, Hiszpanii i Niemczech. Według obu brokerów zbycie części aktywów stanowi rozwiązanie kwestii poruszonych przez Komisję Europejską i ma na celu odniesienie się do niektórych pytań podniesionych przez organy regulacyjne w innych jurysdykcjach. Aon i WTW nadal pracują nad uzyskaniem dodatkowego zezwolenia we wszystkich odpowiednich jurysdykcjach, w tym w USA, gdzie organy regulacyjne prowadzą niezależny przegląd połączenia Aon i WTW. Starając się uzyskać ich zgodę, na początku czerwca Aon ogłosił sprzedaż niektórych aktywów firmie private equity Aquiline Capital Partners i firmie technologicznej Alight za 1,4 miliarda dolarów.

Artur Makowiecki

news@gu.com.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here