Unilink: W Warszawie i okolicach coraz łatwiej można stracić dobytek

0
437

W ramach raportu „Nawigator Ubezpieczeniowy – Mapa przestępczości w Polsce” eksperci Unilink przeanalizowali różnice lokalnego poziomu przestępczości. Z ich ustaleń wynika, że np. Warszawa jest miastem, gdzie w latach 2021–2022 szybko wzrosła liczba przestępstw przeciwko mieniu.

Powołując się na dane Komendy Stołecznej Policji, eksperci multiagencji wskazują, że w 2022 r. miała miejsce następująca liczba przestępstw na terenie aglomeracji warszawskiej:

  • kradzież cudzej rzeczy – 20 707 (o 4622 więcej niż w 2020 r.),
  • kradzież z włamaniem – 6633 (+124),
  • kradzież samochodu – 2630 (-227 ).

– Warto posiadać ubezpieczenie autocasco, które ochroni portfel właściciela pojazdu zarówno w przypadku kradzieży całego auta, jak i jego części, ale także pokryje koszty zniszczeń i naprawy auta na skutek nieudanej próby kradzieży samochodu. Złodziej, próbując włamać się do auta, może na przykład wybić szyby. Polisa pokryje w takim wypadku również koszt wymiany szyby – komentuje Magdalena Gbiorczyk, doradczyni ubezpieczeniowa Unilink w Raszynie.

Przestępstwa przeciwko mieniu – najgorzej od 2013 roku

Z kolei z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że miniony rok okazał się pod względem liczby przestępstw przeciwko mieniu w Warszawie najgorszy od 2013 r. To sytuacja, której na pewno nie można lekceważyć.

Co więcej, od początku 2023 r. do połowy czerwca, według danych Policji doszło już do 506 kradzieży z włamaniem w stolicy. W tym okresie najwięcej takich zdarzeń miało miejsce na terenie Ursynowa (72), Woli (59) i Mokotowa (57). Najmniej takich kradzieży było na terenie Wesołej (5), Rembertowa (4) i Ursusa (9).

Z kolei pod względem liczby przestępstw przeciwko mieniu na 10 tys. osób Warszawa w 2022 r. wypadała dużo lepiej chociażby od Katowic. W przypadku stolicy były to 192 zdarzenia. Gorsze wyniki odnotowano we wspomnianych już Katowicach (331) oraz we Wrocławiu (245), Gdańsku (212) i Poznaniu (196).

W grupie 380 analizowanych powiatów i miast na prawach powiatu Warszawa odnotowała dziewiętnasty najgorszy wynik. Z kolei kojarzona często z wysoką przestępczością Łódź zajęła 41. miejsce w skali kraju. Jej wynik (159) był lepszy również od np. krakowskiego (173).

W stolicy rośnie zainteresowanie ubezpieczeniami

Magdalena Gbiorczyk przyznaje, że mieszkańcy Warszawy prawidłowo oceniają realia życia w stolicy. – Od pewnego czasu widoczne jest większe zainteresowanie zakupem ubezpieczeń chroniących między innymi samochody, domy oraz mieszkania przed kradzieżą – zauważa doradczyni ubezpieczeniowa Unilink. – Zwiększoną przestępczość dostrzegają także właściciele domów oraz mieszkań z Warszawy i okolic. Jeżeli chodzi o domy, to ich właściciele coraz częściej pytają, czy polisa będzie obejmować kradzież zewnętrznego modułu pompy ciepła – dodaje.

(AM, źródło: Unilink)