UNIQA w pełni solidaryzuje się z narodem ukraińskim

0
864

Atak militarny Rosji na Ukrainę jest zagrożeniem dla demokracji i długotrwałego pokoju w Europie – uważają Wolfgang Kindl, członek zarządu ds. klientów i rynków międzynarodowych, UNIQA Insurance Group, oraz Marcin Nedwidek, prezes UNIQA Polska. Obaj menadżerowie przekazali, jak wygląda obecnie sytuacja z działalnością na Ukrainie i w Rosji oraz co dzieje się z tamtejszymi pracownikami.

– Atak militarny Federacji Rosyjskiej na Republikę Ukrainy jest tragedią humanitarną dla mieszkańców Ukrainy oraz zagrożeniem dla demokracji i pokoju w Europie. Sytuacja ta bardzo mocno dotyka nas jako europejską grupę ubezpieczeniową, ponieważ od wielu lat osobiście znamy i cenimy naszych kolegów i koleżanki w Ukrainie. Nie trzeba dodawać, że w tym trudnym czasie udzielamy im jak najlepszego wsparcia. Tworzymy w UNIQA wspólnotę, która dziś działa jak zespół kryzysowy we wszystkich krajach, w których funkcjonujemy. Przede wszystkim skupiamy się na pomocy humanitarnej. UNIQA opiekuje się 1,3 mln klientów w Ukrainie i jest numerem dwa na rynku ze składką rzędu 110 mln euro. Pomimo poważnych zniszczeń wojennych w kilku naszych biurach w całym kraju, UNIQA Ukraina nadal funkcjonuje. Od początku wojny nasi pracownicy pracują w bardzo trudnych warunkach w biurze macierzystym. Szybko wypłacamy odszkodowania i świadczenia oraz zapewniamy naszym klientom wsparcie psychologiczne, na przykład poprzez call center medyczne – mówi Wolfgang Kindl.

Wolfgang Kindl

Przypomina również, że w reakcji na atak zbrojny Rosji na Ukrainę i związane z nim łamanie postanowień Karty Narodów Zjednoczonych UNIQA Insurance podjęła decyzję o wstrzymaniu wszystkich inwestycji na rosyjskim rynku ubezpieczeniowym ze skutkiem natychmiastowym i wyhamowaniu działalności spółki. W 2021 roku tamtejsza działalność wypracowała 75 mln euro składek, co odpowiada 1,2% udziałowi w całkowitej składce całej grupy.

Zapytany o długofalowe skutki dla pracowników i klientów w Rosji Wolfgang Kindl przyznał, że wstrzymanie się z działalnością na tamtejszym rynku było trudną decyzją „także ze względu na zaangażowanie i kompetencje naszych koleżanek i  kolegów w Rosji, których trudno obciążać odpowiedzialnością za tę eskalację”. – Jednak obecna sytuacja i cierpienie ludzi w Ukrainie wywołane przez obecny rząd rosyjski nie pozostawiają nam w tej chwili wyboru. Długofalowe skutki zależą od rozwoju sytuacji w najbliższych tygodniach i miesiącach. W perspektywie krótkoterminowej mamy nadzieję, że rozmowy pokojowe przyniosą jak najszybszy, i jak najlepszy rezultat – oświadczył.

Z kolei Marcin Nedwidek, prezes UNIQA Polska, poinformował, że do tej pory ponad 300 ukraińskich pracowników UNIQA Ukraina i członków ich rodzin uciekło z kraju. Są oni przyjmowani na wszystkich przejściach granicznych przez wolontariuszy z lokalnych spółek UNIQA i przewożeni do miejsc zakwaterowania, gdzie otrzymują kompleksową opiekę.

– Dla naszych ukraińskich koleżanek oraz ich rodzin przygotowaliśmy zakwaterowanie, pomoc finansową, a także pomoc psychologiczną i prawną. Nasza infolinia dla potrzebujących działa całą dobę. Dodatkowo ponad 100 pracowników i wolontariuszy oferuje swoje domy lub inne formy wsparcia, np. transport uchodźców do miejsca docelowego. W tej chwili mamy przygotowane zakwaterowanie dla 145 osób – wyliczył.

Zapytany o to, co UNIQA Polska robi dla pozostałych pracowników z Ukrainy, Marcin Nedwidek odparł: – Mamy rozbudowaną sieć wsparcia dla pracowników w Ukrainie oraz na wypadek, gdyby chcieli opuścić kraj dla własnego bezpieczeństwa. Wszystkie osoby w UNIQA Ukraina, łącznie z zarządem, są w stałym kontakcie, aby móc szybko zorganizować wzajemne wsparcie. Nasi pracownicy na Ukrainie otrzymali zaliczki na poczet wynagrodzeń za luty i marzec. Niektórzy z naszych pracowników na Ukrainie wspierają także lokalne organizacje obywatelskie, co oczywiście mogą robić w godzinach pracy.

(AM, źródło: UNIQA)