Rozwiązanie Warty wykorzystujące sztuczną inteligencję w procesie likwidacji szkód komunikacyjnych otrzymało wyróżnienie w konkursie Złoty Bankier 2021. Nagroda dla rozwiązania Image Recognition została przyznana w kategorii Innowacja Fin-Tech. W tej samej pozycji laur otrzymało zastosowanie dronów do szacowania szkód rolnych przez Concordię Polska-Grupa Generali. Z kolei w innym konkursie eksperci docenili Beesafe.
– Cieszymy się, że rozwiązanie rozpoznawania obrazu wdrożone wspólnie z Tractable zostało uhonorowane przez Kapitułę Konkursu Złoty Bankier. W naszej codziennej działalności widzimy realne korzyści, jakie przynoszą inwestycje w nowoczesne rozwiązania technologiczne, w tym w sztuczną inteligencję. Klienci otrzymują od nas szybką i sprawną obsługę, a nasi opiekunowie szkód mogą zająć się trudniejszymi i bardziej skomplikowanymi sprawami. Wyróżnienie w kategorii Innowacja Fintech jest dla nas dowodem na to, że kierunek inwestycji i rozwoju technologicznego Warty został przez nas wybrany właściwie – mówi Adam Fulneczek, dyrektor zarządzający odpowiedzialny za Departament Strategii Likwidacji Szkód Warty.
Warta już od wielu lat wdraża rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji, które mają na celu usprawnienie i poprawienie jakości obsługi klienta. Od 2019 roku firma wykorzystuje w codziennej obsłudze klienta wirtualnego asystenta na infolinii i rozpoznawanie obrazu, dzięki czemu w istotny sposób usprawniła proces likwidacji szkód. Sztuczna inteligencja jest wykorzystywana w Warcie także w postaci chatbota w Facebook Messengerze, a niedawno firma wdrożyła również silnik decyzyjny – narzędzie, które będzie spinało ze sobą rozwiązania technologiczne i aplikacje używane w procesach obsługowych, w tym likwidacji szkód w firmie.
– Nasi klienci od kilku lat korzystają z rozwiązań bazujących na sztucznej inteligencji. W 2020 roku we współpracy z Tractable wdrożyliśmy technologię do weryfikacji poprawności kosztorysu wykonanego przez warsztat. Sztuczna inteligencja porównuje zdjęcia pojazdu z dokonaną wyceną i zgłasza nam potencjalne błędy. W ten sposób przeanalizowane zostało już ponad 36 tysięcy spraw, co przyniosło nam 1 mln zł oszczędności. Dzięki niemu klient zyskuje sprawniejszą obsługę, a w efekcie jego auto zostanie szybciej naprawione, a nam pozwala łatwiej wyłapywać ewentualne błędy na etapie wyceny szkody – tłumaczy Jakub Polnik, menedżer projektu Warty.
Laur dla pomysłu Concordii na drony
W tym roku, w kategorii Innowacja Fin-Tech konkursu Złoty Bankier eksperci nagrodzili też zastosowanie dronów do szacowania szkód rolnych przez Concordię Polska-Grupa Generali.
Ubezpieczyciel wykorzystuje drony wyposażone w lokalizatory GPS i kamery (dla wybranych ryzyk rejestrujące nawet obrazy w paśmie podczerwieni i ultrafioletu, tzw. kamery multispektralne) do tworzenia szczegółowych map ubezpieczanych upraw. Jest to bardzo przydatne podczas likwidacji szkód, szczególnie na dużych polach. Odpowiednio przetworzone dane pozwalają szybko i precyzyjnie ocenić wielkość szkód, które są w miejscach niewidocznych lub trudno dostępnych, a także wielkości wylęgniętych areałów poszczególnych upraw. Zastosowanie dronów pozwala znacznie skrócić czas oględzin, co w efekcie umożliwia szybszą wypłatę odszkodowania.
Złoty Bankier to coroczny ranking polskich usług finansowych, przygotowywany przez klientów i ekspertów branżowych. Jest to największe badanie sektora bankowego w Polsce, a od niedawna także i okazja do wyróżnienia najlepszych innowacji technologicznych wdrożonych w bankach, firmach z sektora fintech oraz w sektorze ubezpieczeniowym. W tej właśnie kategorii uhonorowano rozwiązanie Image Recognition wykorzystywane w Warcie do likwidacji szkód komunikacyjnych. Nagroda specjalna Innowacja Fin-Tech jest przyznawana przez kapitułę złożoną z ekspertów Bankier.pl, PRNews.pl, „Pulsu Biznesu”, Obserwatorium.biz i autorytetów rynkowych, którzy ocenili projekty pod kątem ich innowacyjności, wpływu na rynek i potencjału rozwojowego.
Beesafe nagrodzone za digitalizację
W minionym tygodniu eksperci docenili także Beesafe. Insurtech został uhonorowany nagrodą Sollers Award 2021 za zbudowanie w pełni cyfrowej firmy ubezpieczeniowej. W ostatnim dniu konferencji Innovation in Insurance, Sollers Consulting docenił ambitny zakres i wyjątkowe tempo projektu.
– Gratulujemy zespołowi Beesafe udanego startu nowej firmy ubezpieczeniowej. Beesafe wyznacza nowe standardy w zakresie doświadczenia klienta na rynku. Projekt, w którym uczestniczyliśmy, był bardzo ambitny pod względem czasu i zakresu. Ubezpieczenie komunikacyjne zostało wdrożone w podejściu cyfrowego ekosystemu, a wiele funkcji dodano w celu stworzenia unikalnego doświadczenia klienta. Wszystko to udało się osiągnąć w niemal całkowicie zdalnym trybie pracy. Udział zespołów Sollers w tym niezwykłym projekcie był dla nas wielką przyjemnością – powiedział Marcin Pluta, partner zarządzający Sollers Consulting.
– Jesteśmy wdzięczni za uhonorowanie nas nagrodą Sollers Award. Zbudowaliśmy markę dystrybucji ubezpieczeń, która sprawia, że zakup ubezpieczenia jest tak łatwy, jak to tylko możliwe. Dzięki nowoczesnej technologii oferta Beesafe zawiera wiele funkcjonalności, które tworzą realną wartość dla klientów. Nasze innowacyjne podejście może być przełomem w dystrybucji bezpośredniej w Polsce – powiedział Rafał Mosionek, CEO Beesafe.
Infrastruktura informatyczna Beesafe oparta jest na systemie Guidewire i działa w oparciu o Microsoft Azure. Budując nową infrastrukturę IT, połączone zespoły Beesafe i Sollers Consulting stworzyły ekosystem usług cyfrowych wokół mobilności.
– Stworzyliśmy najlepsze cyfrowe doświadczenie klienta, jakie istnieje na polskim rynku ubezpieczeniowym. Beesafe dąży do pozyskania klientów świadomych cyfrowo. Jesteśmy na rynku z ofertą ubezpieczeń komunikacyjnych easy-to-buy, która zgodnie z naszymi oczekiwaniami zmieniła sytuację w zakresie postrzegania klientów MOD/MTPL – wyjaśnił Rafał Mosionek.
– Nasze wspólne zespoły wykonały świetną pracę. W bardzo krótkim czasie zbudowały ubezpieczyciela o złożonych wymaganiach produktowych. Cieszymy się perspektywą dalszego rozwoju spółki – skomentował Marcin Pluta.
Nagroda Sollers Award przyznawana jest firmom, które osiągają wybitne wyniki w swoich projektach informatycznych. 12 kwietnia firma Guidewire Software została uhonorowana Nagrodą Sollersa. Wcześniej laureatami Sollers Award były takie firmy jak Zurich Germany, PZU i Beazley.
(AM, źródło: Warta, Concordia, Sollers)