PGNiG będzie kusić spółki Skarbu Państwa usługami brokerskimi

0
672

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo chce wykorzystać pokrewieństwo właścicielskie z innymi spółkami Skarbu Państwa i zyskać nowe źródło dochodów. Ale nie w zakresie gazu czy ropy, tylko usług finansowych, a konkretnie – usług brokerskich w obszarze ubezpieczeń i reasekuracji.

– Jako pierwsi w Polsce tworzymy projekt, który będzie koncentrował się na wyszukiwaniu i dostarczaniu precyzyjnie dopasowanych usług ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstw z udziałem Skarbu Państwa. Dotychczas nie było podmiotu, który zagospodarowałby ten obszar – mówi Paweł Majewski, prezes zarządu PGNiG. – Jesteśmy przekonani, że nasz autorski pomysł przyniesie wiele korzyści spółkom Skarbu Państwa i samej Grupie PGNiG. Na pewno bardzo wymierną wartością dla wszystkich będzie efekt skali – dodaje.

Świadczenie usług brokerskich w zakresie ubezpieczeń i reasekuracji będzie zadaniem powołanej w 2017 roku spółki grupy – PGNiG Serwis Doradztwo Ubezpieczeniowe. Firma, na której czele stoi Wojciech Czapiński, w przeszłości przedstawiciel Munich Re na polski rynek oraz członek zarządu spółek Inter Polska, a także TUW „TUW”, dotychczas zajmowała się doradztwem ubezpieczeniowym dla podmiotów z GK PGNiG, obejmującym ubezpieczenia mienia, odpowiedzialności cywilnej oraz osobowe. Wspierała je także w zakresie procesów zarządzania ryzykiem, optymalizacji kosztów ochrony ubezpieczeniowej, w rozpoznawaniu potrzeb ubezpieczeniowych, a także w negocjacjach programu ubezpieczeniowego oraz w procesie likwidacji szkód. Teraz zaś wyjdzie ze swoją ofertą na zewnątrz, chcąc wykorzystać rosnące zapotrzebowanie na wyspecjalizowane usługi doradztwa ubezpieczeniowego także ze strony innych spółek Skarbu Państwa.

W tych działaniach najprawdopodobniej będzie miała wsparcie Lloyd’s. Obecnie trwa proces pozyskania licencji, która umożliwi bezpośrednią współpracę z jednym z najważniejszych rynków reasekuracyjnych na świecie.

– W nowy projekt zaangażowany jest zespół profesjonalistów z bogatym doświadczeniem i ogromną wiedzą na temat rynku brokerskiego – zarówno ubezpieczeniowego, jak i reasekuracyjnego – bardzo dobrze rozumiejący potrzeby ubezpieczeniowe dużych podmiotów gospodarczych – mówi Robert Perkowski, wiceprezes zarządu PGNiG ds. operacyjnych.

Warto przypomnieć, że ubezpieczeniowym pionierem w osiąganiu korzyści dzięki synergii pomiędzy spółkami Skarbu Państwa był TUW PZUW.

Artur Makowiecki

news@gu.com.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here