Warta nie obawia się słabszej kondycji rynku

0
655

Zdaniem Jarosława Parkota, prezesa Warty, branża ubezpieczeniowa dopiero odczuje trudności spowodowane pandemią Covid-19. Jego firma jest jednak na nie przygotowana – informuje „Puls Biznesu”.

Prezes ujawnił, że w drugim kwartale Covid-19 spowolnił wzrost przypisu w biznesie majątkowym ze względu na spadek sprzedaży samochodów i trudności z rejestracją spowodowane pandemią. Koronawirus był natomiast mniej widoczny w biznesie życiowym. Jarosław Parkot przyznaje, że nie widać jeszcze problemów z regulowaniem składek, ale jego firma spodziewa się ich w drugim półroczu i w przyszłym roku. Warta zabezpiecza się na wypadek kłopotów, zawiązując rezerwy po stronie technicznej i inwestycyjnej, w efekcie czego jej tegoroczne wyniki finansowe nie będą tak okazałe, jak w 2019 r.

„PB” przypomina, ze ambicją ubezpieczyciela jest miejsce w pierwszej trójce pod względem wielkości składki w obu sektorach działalności. W sektorze majątkowym to się Warcie udało. W życiowym zajmuje czwartą lokatę ze sporą stratą do Nationale-Nederlanden. Prezes wierzy jednak, że rozwój organiczny oparty na produktach ze składką regularną z polis indywidualnych i grupowych pozwoli zakładowi wspiąć się na podium działu I.

Jarosław Parkot deklaruje, że gdyby w Polsce pojawiły się ciekawe aktywa do przejęcia, wówczas namawiałby właściciela, niemieckie Talanx AG, do inwestycji. Prezes Warty zdradza również, że obecnie wszystkie oferowane przez nią produkty są rentowne. W podziale na segmenty bardziej dochodowy jest indywidualny. Najmniejsze zyski przynosi  OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, które zdaniem Jarosława Parkota będzie jednak drożeć wraz z wejściem w życie nowych regulacji z zakresu ochrony konsumentów. Z kolei źródłem oszczędności firmy, do których została zmuszona w wyniku pandemii, jest automatyzacja procesów ubezpieczeniowych. „PB” przypomina, że Warta realizuje rocznie około 80–90 innowacyjnych projektów.

Osiągnięcia Warty oraz jej plany na przyszłość są również tematem jednego z wiodących tekstów w „Gazecie Ubezpieczeniowej” nr 36 z datą wydawniczą 7 września.

Więcej:
„Puls Biznesu” z 9 września, Karolina Wysota „Warta ustawia żagle na kryzys”:

https://www.pb.pl/warta-ustawia


(AM, źródło: „Puls Biznesu”)