110% – na takim poziomie według szacunków Warty uplasowała się dynamika składki w ubezpieczeniach korporacyjnych w pierwszym kwartale obecnego roku. Ubezpieczyciel zwraca uwagę, że biorąc pod uwagę wysoką bazę – 116% dynamika w I kw. 2023 r. – oraz niższe poziomy wzrostów cen, jest to zaskakująco mocny początek roku.
W ocenie ekspertów zakładu wynik odnotowany na koniec marca 2024 r. jest kontynuacją dynamiki rozwoju z poprzedniego roku (111%). Podobnie jak w dwóch ostatnich kwartałach 2023 r. jest to wypadkowa niskiej dynamiki w obszarze Motor Corpo i bardzo wysokiej w pozostałych grupach ubezpieczeń korporacyjnych. Zdaniem Warty rezultat z I kw. na pewno jest pozytywnym zaskoczeniem, szczególnie że widać wyraźnie stabilizację poziomów wzrostów cen.
„Komunikacja” rośnie (jeszcze) w żółwim tempie
W Motor Corpo kwartalna dynamika składki wyniosła zaledwie 103%. Tymczasem, jak podał Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, w I kw. 2024 r. liczba szkód wzrosła o 9%, a wartość wypłaconych odszkodowań o 22,5%. W ocenie ekspertów Warty ubezpieczyciele z pewnością zareagują na pogarszającą się rentowność, dlatego należy spodziewać się wzrostu dynamiki składki w Motor Corpo.
Polisy ogniowe beneficjentem aktualizacji sum ubezpieczenia
Odmienna sytuacja miała miejsce w przypadku ubezpieczeń od szkód spowodowanych żywiołami i pozostałych szkód rzeczowych (Fire&Property, gr. 8 i 9), gdzie odnotowano dynamikę na poziomie 119%. Warta zauważa, że w tych ubezpieczeniach występuje istotna zmienność dynamiki w ujęciu kwartalnym ze względu na nieregularne duże umowy wieloletnie. Pomimo słabnących zjawisk inflacyjnych segment Fire&Property odnotowuje zaskakująco wysoką dynamikę. Zdaniem ekspertów ubezpieczyciela, jest to prawdopodobnie efekt kontynuacji procesu aktualizacji sum ubezpieczeń.
Ubezpieczenia morskie korzystają na zbrojeniach
Stabilny wzrost odnotowuje grupa ubezpieczeniowa Liability (13). W I kwartale 2024 r. dynamika składki w tym segmencie wyniosła 113%. Warta zwraca uwagę, że od 2023 r. widać jednak stopniowe spowolnienie tempa wzrostu składki.
W ubezpieczeniach morskich (gr. 6 i 12) dynamika kwartalna uplasowała się na poziomie 213%. Eksperci ubezpieczyciela tłumaczą, że w tym obszarze kluczowy wpływ na dynamikę mają pojedyncze projekty infrastrukturalne bądź stoczniowe, związane m.in. z inwestycjami zbrojeniowymi.
KPO zdynamizował segment gwarancji
Ubezpieczenia lotnicze (gr. 5 i 11) legitymowały się rezultatem na poziomie 112%. Warta wskazuje, że w zasadzie od dwóch lat w tej grupie ubezpieczeń widać dużą stabilizację i systematyczny wzrost składek Z kolei wcześniejsza bardzo duża zmienność dynamiki wynikała z pandemicznych zawirowań na rynku lotniczym.
W gwarancjach ubezpieczeniowych (gr. 15) dynamika wyniosła 113%. Ubezpieczyciel zaznacza, że w tym segmencie cały czas dużą rolę odgrywają wzrosty cen produkcji budowlano-montażowej oraz rozpoczynający się cykl inwestycji, związany m.in. z odblokowaniem środków z Krajowego Planu Odbudowy.
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl