Wielka Brytania: Ceny polis komunikacyjnych będą w tym roku niestabilne

0
169

Z badania przeprowadzonego przez porównywarkę Confused.com we współpracy z Willis Towers Watson wynika, że ankietowani z Wielkiej Brytanii spodziewają się w 2022 roku wahań cen kompleksowych ubezpieczeń komunikacyjnych.

W ostatnim kwartale 2021 r. stawki w „komunikacji” na Wyspach Brytyjskich wzrosły o 5%, ponieważ więcej kierowców wyjechało na drogi po złagodzeniu ograniczeń związanych z Covid-19. Obecnie tamtejsi kierowcy płacą średnio 539 funtów (734,06 USD) za ubezpieczenie samochodu.

Reuters przypomina, że składki w ubezpieczeniach komunikacyjnych w Zjednoczonym Królestwie spadły przez 12 miesięcy aż do jesieni 2021 roku, ponieważ restrykcje covidowe trzymały kierowców z dala od dróg, a konkurencja w branży ubezpieczeń samochodowych w Wielkiej Brytanii nasiliła się. Z odpowiedzi badanych wynika, że w ubiegłym roku przypis w „komunikacji” spadł o 6%.

Dyrektor generalna Confused.com Louise O’Shea w swoim oświadczeniu przekazała, że w nadchodzących miesiącach ceny jeszcze bardziej wzrosną, ponieważ pandemia nasiliła problemy będące efektem Brexitu. Z kolei Tim Rourke, szef działu Cen, Produktów, Roszczeń i Ubezpieczeń WTW w Wielkiej Brytanii, przekazał, że przewidywane są wahania cen, ponieważ ubezpieczyciele konkurują o utrzymanie marż, dostosowując się do nowych zasad uczciwych stawek

Agencja przypomina, że w maju brytyjski regulator finansowy zapowiedział podjęcie kroków w celu ochrony konsumentów przed tak zwanymi karami lojalnościowymi w ubezpieczeniach komunikacyjnych i mieszkaniowych, co potencjalnie pozwoli im zaoszczędzić około 4,2 miliarda funtów w ciągu 10 lat.

– To, w jaki sposób ubezpieczyciele zareagują na nowe przepisy poprzez strategię cenową i produktową, określi, jak burzliwe będzie następnych kilka miesięcy – powiedział Tim Rourke.

Z ankiety wynika ponadto, że najdroższym miejscem w Wielkiej Brytanii pod względem wysokości stawek polis komunikacyjnych jest niezmiennie West Central London. Tamtejsza średnia składka wynosi 1079 funtów. Na przeciwległym biegunie znalazło się Llandrindod Wells w Walii, gdzie ubezpieczenie komunikacyjne kosztuje średnio 326 funtów.

AM, news@gu.com.pl

(źródło: Reuters)