PZU: Szerszy zakres AC dla „elektryków”

0
354

PZU rozszerzył zakres ochrony AC dla właścicieli pojazdów elektrycznych o ryzyko szkody dotyczące ładowarek, w tym wallboksa, a także kabli ładujących oraz baterii. Ubezpieczyciel podkreśla, że modyfikacja polisy jest reakcją na rosnącą popularność samochodów elektrycznych.

– Rynek motoryzacyjny zmierza w kierunku elektromobilności. Sprzedaż tzw. elektryków konsekwentnie rośnie, dlatego chcieliśmy uzupełnić lukę na rynku ubezpieczeniowym i wesprzeć klientów flotowych, którzy zdecydowali się na zakup pojazdu z napędem elektrycznym. Ochrona ubezpieczeniowa związana ze szkodami dotyczącymi infrastruktury niezbędnej do użytkowania samochodu elektrycznego jest równie ważna jak ubezpieczenie samego auta  – mówi Konrad Owsiński, dyrektor ds. underwritingu ubezpieczeń komunikacyjnych PZU.

Dzięki nowej klauzuli właściciele samochodów elektrycznych, którzy wykupią AC w PZU, mogą liczyć na ochronę w przypadku szkód dotyczących elementów pojazdu elektrycznego, które są następstwem m.in. kradzieży, przeciążenia instalacji, przegrzania, zwarcia, spadku napięcia, a także uszkodzenia wskutek rażącego niedbalstwa. Suma ubezpieczenia w przypadku kabli i baterii określona jest w umowie, natomiast w przypadku ładowarki jest ona odrębnie ustalona i wynosi 3 tys. zł.

Według raportu Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR liczba zarejestrowanych w Polsce samochodów elektrycznych i hybrydowych typu plug-in (osobowych i dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony) przekroczyła 37 tysięcy sztuk. Rosnącej liczbie pojazdów sprzyja rozwój infrastruktury ładowania. Według danych z końca listopada 2021 r., w Polsce użytkownicy samochodów z wtyczką mają do dyspozycji 1813 ogólnodostępnych stacji ładowania, w tym 3544 punkty, a tylko w listopadzie uruchomiono 207 nowych punktów. Pod koniec 2021 r. wprowadzono także zmiany legislacyjne, które mają ułatwić montaż punktów ładowania samochodów elektrycznych na wniosek mieszkańców danego budynku.

(AM, źródło: PZU)