Wielka Brytania postawi na rozwój ubezpieczeń islamskich?

0
471

Obszarem, na którym Wlk. Brytania będzie dążyć do rozwoju, szczególnie w następstwie brexitu, jest krajowy sektor takaful, czyli ubezpieczeń opartych na zasadach prawa islamskiego. Stella Cox, przewodnicząca grupy doradczej ds. islamskiego rynku finansowego przy TheCityUK, uważa, że Lloyd’s jest zainteresowany promowaniem takaful i innych islamskich produktów i usług ubezpieczeniowych.

W 2018 r. Islamic Insurance Association of London wydało wytyczne dotyczące ograniczeń i wyzwań dla takaful i retakaful, których celem jest wspieranie sektora. Pierwszy tego rodzaju zbiór wytycznych opublikowano w 2016 r.

– Islamic Insurance Association of London pracuje pod auspicjami platformy Lloyd’s i dąży do zapewnienia zgodnemu z szariatem biznesowi rynkowego środowiska operacyjnego umożliwiającego mu dalszy rozwój – powiedziała Cox. – Zagraniczni inwestorzy wykazali zainteresowanie założeniem zgodnych z szariatem syndykatów, mamy działającą zgodnie z prawem islamskim agencję ubezpieczeniową w ramach Lloyd’s. Członkowie Lloyd’s oferują islamskie produkty i usługi.

Zdaniem innych zakres rozwoju islamskich ubezpieczeń w Wlk. Brytanii jest ograniczony. – Branża takaful pozostaje niewielka w skali globalnej i nawet jeśli zaczniemy obserwować jakiś wzrost w Wlk. Brytanii, jesteśmy zdania, że pozostanie dość mała, zarówno w kategoriach bezwzględnych, jak i w stosunku do brytyjskiej branży ubezpieczeniowej – powiedział Mohamed Damak, kierujący działem finansów islamskich w S&P Global Ratings. Wskazał na brak zapotrzebowania ze strony klientów i brak standardów. – Tak jak na innych rynkach, firmy takaful będą musiały wypracować konkurencyjne produkty i lepiej promować swoją ofertę, odróżniając się od tradycyjnych ubezpieczycieli.

(AC, źródło: Middle East Insurance Review)