Wielka Brytania: Składki komunikacyjne dawno nie były tak wysokie

0
278

Koszt kompleksowej polisy ubezpieczenia samochodu w Wielkiej Brytanii w I kw. 2022 r. był najwyższy na przestrzeni 18 miesięcy i będzie rósł nadal wskutek inflacji i zmian przepisów. Obecnie brytyjscy kierowcy muszą zapłacić ok. 550 funtów składki za kompleksowe ubezpieczenie komunikacyjne – podaje porównywarka Confused.com związana z firmą brokerską Willis Towers Watson.

Składki za ubezpieczenia komunikacyjne spadały przez rok, do jesieni 2021 r., jako że lockdowny zatrzymały kierowców w domach, a konkurencja w branży ubezpieczeń komunikacyjnych nasiliła się.

– Wraz z powrotem ludzi do normalnego schematu pracy i życia stopniowo następował odwrót od obniżki składek – stwierdził Tim Rourke odpowiedzialny w WTW za wycenę, produkty, likwidację szkód i underwriting w ubezpieczeniach majątkowych w Wielkiej Brytanii. Spodziewa się on, że w 2022 r. składki nadal będą rosły, bowiem kraj boryka się z wysoką inflacją, a ubezpieczycieli obowiązują nowe przepisy określone przez nadzór finansowy, w myśl których ubezpieczeni odnawiający polisy nie mogą płacić więcej niż klienci nowi. Stopa inflacji w Wielkiej Brytanii w marcu sięgnęła 7% i była najwyższa od 1992 r.

– Ceny mogą nadal rosnąć po prostu dlatego, że ubezpieczyciele będą otrzymywać więcej zgłoszeń szkód niż w ubiegłym roku, bo ludzie zaczęli więcej jeździć. To znaczy, że ubezpieczyciele będą musieli być na tyle konkurencyjni, na ile będzie to możliwe – zauważa Louise O’Shea, dyrektorka Confused.com.

18-letni kierowcy nadal będą płacić najwięcej ze wszystkich grup wiekowych – ich przeciętna składka to 1419 funtów.

(AC, źródło: Reuters)