Wielka fuzja na brytyjskim rynku brokerskim

0
561

Międzynarodowa grupa brokerska Howden ogłosiła, że zawarła umowę nabycia A-Plan Group, jednej z największych brytyjskich firm brokerskich dostarczającej ubezpieczenia klientom indywidualnym i firmom. Wskutek transakcji ma powstać podmiot, który będzie się zaliczał do największych na rynku brytyjskim brokerów ubezpieczeniowych, zarządzający ponad 4 mld funtów składki przypisanej brutto w imieniu 1,5 mln klientów i prowadzący działalność w ponad 100 lokalizacjach.

Po dokonaniu fuzji Hyperion, macierzysta firma Howdena, stanie się piątym największym przedsiębiorstwem z siedzibą w Wielkiej Brytanii, będącym własnością pracowników. Zatrudnia on 8000 osób, z czego 4500 w Wielkiej Brytanii. W nowej spółce połączony zostanie specjalistyczny i reasekuracyjny biznes Howdena z doświadczeniem A-Plan Group w liniach indywidualnych i komercyjnych, które dostarcza poprzez swoje marki o ugruntowanej pozycji, w tym A-Plan i Endsleigh. Dzięki transakcji Howden uzyska znaczne poszerzenie swojej dystrybucji detalicznej i możliwości oferowania produktów specjalistycznych w Wielkiej Brytanii.

Fuzja oznacza również dodanie modelu dystrybucyjnego A-Planu z siecią biur oraz kanałami cyfrowymi i online. Carl Shuker nadal będzie kierować A-Plan Group jako CEO. Nad nim w połączonej strukturze sytuuje się José Manuel González, CEO Howden Broking Group. Chris Evans, poza sprawowaniem funkcji zastępcy CEO Howden UK, zostanie prezesem A-Plan Group. David Howden, CEO Hyperion Insurance Group, powiedział, że obie firmy charakteryzuje bardzo silna kultura przedsiębiorczości skupionej wokół własności pracowniczej i nieustanna koncentracja na kliencie. Zdaniem Carla Shukera rynki obsługiwane przez Howden i A-Plan są wysoce komplementarne.

(AC, źródło: Insurance Journal)