Wiener: Coraz więcej turystów wybiera ferie z ubezpieczeniem

0
849

Z przeprowadzonego na zlecenie Wiener badania wynika, że coraz więcej osób nie wyobraża sobie zimowego wyjazdu bez odpowiedniego ubezpieczenia. Zamiar wykupienia polisy zadeklarowało blisko dwie trzecie udających się na ferie respondentów.

W ubiegłorocznej odsłonie badania nabycie ubezpieczenia zadeklarowało 61% ankietowanych. W tym roku odsetek ten wzrósł do 64%. Najwięcej – 36% badanych – zdecydowało się na NNW (31% w 2023 r.). Z kolei 27% wykupiło OC w życiu prywatnym, co jest wynikiem o 6 pp. lepszym niż przed rokiem. 20% zadba o ubezpieczenie kosztów transportu w razie wypadku lub choroby, a co piąty wykupi ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą.

– Porównując dane z zeszłego roku, widzimy, że zyskują popularność konkretne rodzaje ubezpieczeń. Niekwestionowanym rekordzistą jest w tym przypadku ubezpieczenie assistance, które zapewnia pomoc w nagłych wypadkach, np. pomoc tłumacza. Podczas tegorocznych ferii zdecyduje się na nie 18% badanych – to prawie trzykrotny wzrost rok do roku. Rośnie także popularność ubezpieczenia bagażu – z 9% w 2023 do 12% w 2024. Na popularności zyskuje także ubezpieczenie rezygnacji z wyjazdu (z 7% do 10%), co widzimy także w wewnętrznych danych sprzedażowych. Coraz częściej wolimy zabezpieczyć się w razie nagłej konieczności odwołania podróży i uzyskać zwrot pieniędzy zapłaconych za wyjazd – tłumaczy Małgorzata Jakuta, ekspertka Wiener ds. ubezpieczeń turystycznych.

36% badanych nie wykupiło i nie planuje wykupić żadnego ubezpieczenia (39% w 2023 r.). Osoby, które zdecydują się na ochronę w zakresie kosztów leczenia za granicą, deklarują wybór różnych sum ubezpieczenia. Co 4. wybierze sumę do 20 tys. euro, a 23% zdecyduje się na kwoty od 20 tys. do 40 tys. euro. Identyczny odsetek ubezpieczy się w przedziale 41–80 tys. euro. Wzrosła natomiast liczba osób, która wybierze sumę powyżej 80 tys. euro – z 11% w 2023 do 16% w 2024.

O badaniu:

Badanie przeprowadzone na panelu Ariadna w dniach 12–15 stycznia 2024 roku. Próba ogólnopolska losowo-kwotowa N=1042 osób od 18 lat wzwyż. Kwoty dobrane według reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.

(AM, źródło: Wiener)