Wiener TU: Gospodarstwo rolne pod ochroną

0
573

Wiener TU przypomina, że zakres ochrony w ramach obowiązkowego ubezpieczenia rolnego nie zapewnia maksymalnej ochrony na wypadek zdarzenia losowego. Dlatego radzi producentom rolnym, aby rozważyli zakup dobrowolnego pakietu ubezpieczeń dodatkowych.

Zgodnie z obowiązującym prawem rolnicy są zobligowani do objęcia ochroną ubezpieczeniową budynków gospodarczych, połowy upraw oraz do wykupienia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego. W przypadku tych ubezpieczeń nie można dowolnie zawężać ochrony ubezpieczeniowej. Zakłady ubezpieczeń mogą jednak rozszerzać ich zakres. Na taki krok zdecydował się Wiener. W ramach podstawowej składki firma rozszerzyła ochronę ubezpieczeniową o stałe oraz integralne elementy budynków, np. instalacje wodne i umywalki, wanny oraz piece grzewcze wraz z osprzętem, okna, drzwi wewnętrzne wraz z futryną, schody, parkiety, terakotę, glazurę, pompy ciepła czy systemy słoneczne.

Dodatkowo rolnicy mogą skorzystać z ochrony obejmującej dobytek znajdujący się w domu rolnika, maszyny rolnicze, płody rolne, zwierzęta, rozszerzone OC czy dewastacje i przepięcia elektryczne. Dla coraz bardziej zautomatyzowanych i zaawansowanych technicznie gospodarstw dostępne są ubezpieczenia z tytułu szkód związanych z korzystaniem z nowoczesnych urządzeń, m.in. dronów, elektrycznych hulajnóg i rowerów, bezzałogowych pojazdów czy sprzętu pływającego.

Najpopularniejsze szkody w ubezpieczeniach rolnych w ubiegłym roku:

  • szkody masowe przy okazji zdarzeń pogodowych
  • zalania budynków po opadach deszczu
  • szkody z OC rolnika z udziałem zwierząt gospodarskich
  • szkody przepięciowe w dobytku rolniczym i stałych elementach wnętrz
  • szkody pożarowe.

(AM, źródło: Wiener)