Wiener: Wyjeżdżający z biurem podróży najchętniej sięgają po ubezpieczenie kosztów leczenia

0
756

Z badania przeprowadzonego na zlecenie Wiener wynika, że więcej niż co trzeci respondent, który w tym roku zdecydował się samodzielnie wyjechać na ferie zimowe, uważa ubezpieczenie NNW za kluczowe. Dla porównania w 2023 roku odsetek ten wyniósł 31%.

Na liście priorytetów są również dodatkowe formy ubezpieczenia – 27% badanych wykupiło polisę OC (+6 pp. r/r), 21% zadba o ubezpieczenie kosztów transportu w razie wypadku lub choroby, a 20% wykupi na planowany wyjazd na ferie ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą.

Dla 18% badanych ważny jest assistance. Respondenci decydują się także na ubezpieczenie bagażu (12%) oraz sprzętu turystycznego (7%). 10% rozważa ubezpieczenie rezygnacji z wyjazdu. 36% ankietowanych nie wykupiło lub nie wykupi żadnego ubezpieczenia przed zimowym wyjazdem.

– Zauważamy rosnące zainteresowanie klientów ubezpieczeniem kosztów rezygnacji, przede wszystkim ze względu na liczbę powodów, z jakich można anulować wyjazd. Przygotowaliśmy listę 20 powodów rezygnacji, które obejmuje nasza polisa. Nagłe zachorowanie (w tym na Covid-19), kontuzja, kradzież dokumentów czy wypadek komunikacyjny to tylko niektóre z nieprzewidzianych sytuacji, które mogą zepsuć nawet najlepiej zaplanowany wyjazd – tłumaczy Małgorzata Jakuta, ekspertka Wiener ds. ubezpieczeń turystycznych.

Ubezpieczenie za pośrednictwem biura podróży

Z odpowiedzi ankietowanych wynika również, że oferta ubezpieczeń organizatorów turystyki ma znaczenie dla 91% osób myślących o dłuższym, najczęściej zagranicznym wyjeździe, którego nie chcą organizować na własną rękę. Badani szczególnie zwracają uwagę na ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą (58% vs 42% w 2023 r.), NNW (44% vs 33%) oraz ubezpieczenie kosztów rezygnacji z wyjazdu (33% vs 24%). Tuż za podium znajduje się ubezpieczenie kosztów transportu w razie wypadku lub choroby – jest to ważny aspekt dla 31% (22% w 2023 r.). Respondenci ubezpieczają także bagaże (24%) oraz sprzęt turystyczny (11%). Chętnie korzystają z OC (24% vs 19%) oraz assistance (18%). 36% bierze pod uwagę sumę ubezpieczenia kosztów leczenia za granicą.

Wybierając kwotę ubezpieczenia, warto również sprawdzić, ile wynoszą koszty hospitalizacji w danym kraju. Przykładowo w Austrii czy Czechach interwencja ratowników górskich i transport z miejsca zdarzenia do szpitala są w 100% odpłatne, a koszt użycia helikoptera w akcji ratowniczej to ok. 5 tys. zł za godzinę. W razie takiej sytuacji nasz zimowy wyjazd może okazać się znacznie droższy, niż planowaliśmy – wskazuje Małgorzata Jakuta.

Dla 38% badanych przy wyborze ubezpieczenia kluczowa jest oferowana cena. Z kolei dla 9% respondentów oferta ubezpieczeń w ogóle nie ma znaczenia.

O badaniu:

Badanie przeprowadzone na panelu Ariadna w dniach 12–15 stycznia 2024 roku. Próba ogólnopolska losowo-kwotowa N=1042 osób od 18 lat wzwyż. Kwoty dobrane według reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.

(AM, źródło: Wiener)