Willis: Rynek M&A na wysokich obrotach

0
644

Pierwszy kwartał tego roku na globalnym rynku fuzji i przejęć (M&A) przyniósł kontynuację trendu wzrostowego zarysowanego w ostatnich miesiącach 2020 r. Liczba transakcji w pierwszych trzech miesiącach 2021 r. osiągnęła poziom nienotowany od ponad dziesięciu lat, tj. odkąd Willis Towers Watson prowadzi indeks fuzji i przejęć.

Rozpatrując transakcje o wartości przekraczającej 100 mln USD (w oparciu o wyniki cen akcji), nabywcy osiągnęli w pierwszych trzech miesiącach roku wynik lepszy niż rynek o 13,8 punktu procentowego. Jest to drugi najwyższy wynik kwartalny od 2011 r., od kiedy to WTW prowadzi Kwartalny Monitor Transakcji (QDPM). Dane wskazują również na utrzymujący się długofalowy trend, zgodnie z którym od czasu globalnego kryzysu finansowego transakcje osiągają lepsze wyniki niż rynek.

Monitor prowadzony we współpracy z Centrum Badań nad Fuzjami i Przejęciami w The Business School podkreśla skalę odbicia w aktywności transakcyjnej, które rozpoczęło się pod koniec 2020 r. po gwałtownym spadku na początku pandemii. Liczba transakcji wzrosła o 21% r/r, przy czym w pierwszych trzech miesiącach 2021 r. sfinalizowano 206 transakcji wobec 170 rok wcześniej.

Wzrost był w dużej mierze zasługą Ameryki Północnej, gdzie wolumen transakcji wzrósł o 33% r/r, co czyni I kwartał 2021 r. drugim najlepszym pierwszym kwartałem w historii tego regionu. Nabywcy z Ameryki Północnej osiągnęli również wyniki o 16,3 pp. lepsze niż ich indeks regionalny – jest to drugi kwartał z rzędu, w którym region ten osiągnął dodatni wynik.

Transakcje zawierane w Stanach Zjednoczonych odpowiadają za znaczną część tego niezwykłego ożywienia aktywności, które wydaje się utrzymywać w 2021 r., napędzane przez ogłoszony przez administrację Bidena plan rozbudowy infrastruktury i stymulowania gospodarki o wartości 2 bilionów dolarów, hossę na giełdach, ogromne nadwyżki dostępnej gotówki oraz utrzymujące się niskie stopy procentowe – powiedział Gabe Langerak, regionalny dyrektor ds. M&A na Europę Zachodnią WTW.

Nabywcy europejscy osiągnęli w I kw. wyniki lepsze od swojego indeksu regionalnego o 12,1 pp., przy czym wartość zwiększyli w tym okresie również nabywcy z Wielkiej Brytanii. Tymczasem w regionie Azji i Pacyfiku kupujący przewyższyli swój indeks regionalny aż o 17 pp.

W I kw. 2021 r. sfinalizowano 58 dużych transakcji, tj. w przedziale od 1 do 10 mld USD, wobec 44 przed rokiem., co stanowi najwyższy wynik od 2008 r. Ożywienie w zakresie zawierania transakcji nastąpiło ponadto we wszystkich sektorach gospodarki, co jest zjawiskiem niemal bezprecedensowym.

– Jak pokazują statystyki z początku 2021 roku, pandemia Covid-19 już nie wstrzymuje dynamiki transakcji na rynku M&A, jak miało to miejsce w 2020 r. Obecna sytuacja sprzyja inwestorom, którzy dysponują znacznym kapitałem. Na rynku nie brakuje okazji, bowiem nie wszyscy poradzili sobie z trudami pandemii. Kontynuacja trendu wskazuje, że może to być rok rekordowy pod względem ilości przeprowadzanych transakcji – mówi Michał Orzechowski, dyrektor Działu OC i lider M&A WTW Polska.

– W porównaniu z pierwszą połową 2020 r., kiedy to rozprzestrzenianie się koronawirusa doprowadziło do opóźnienia wielu transakcji, teraz powróciło zaufanie połączone z bardziej pragmatycznym i strategicznym nastawieniem na posiadanie odpowiedniego portfela aktywów w długim okresie. Kurcząca się pula obiektów zainteresowania i rosnąca konkurencja mogą natomiast skłaniać nabywców do tego, by kupować szybciej. Wobec wciąż niepewnych warunków finansowych, osoby przeprowadzające transakcje będą musiały oprzeć się pokusie skracania badań due diligence i poświęcić należyty czas na sprawdzenie swoich celów oraz zrozumienie, które dźwignie należy wykorzystać, aby zmaksymalizować wzrost – wyjaśnia Gabe Langerak.

Badanie uwzględnia zakończone transakcje fuzji i przejęć o wartości co najmniej 100 milionów dolarów oraz wyniki cen akcji nabywcy wg indeksu MSCI World Index, chyba że wyraźnie zaznaczono użycie innego wskaźnika.

(AM, źródło: WTW)