WTW: Globalne M&A na drodze do ustanowienia rekordu

0
371

Z najnowszego Kwartalnego Monitora Transakcji autorstwa Willis Towers Watson wynika, że w ciągu pierwszych 9 miesięcy 2021 roku firmy przeprowadzające transakcje fuzji i przejęć osiągnęły średnio wyniki lepsze od rynku o +2,3 pp, do czego przyczyniły się w szczególności dobre rezultaty w pierwszych dwóch kwartałach. Oznacza to, że nabywcy są na dobrej drodze, by po raz pierwszy od 2016 r. pobić dotychczasowy globalny rekord pod względem rocznego wyniku transakcji.

Wolumen transakcji w III kwartale (264 zrealizowanych przedsięwzięć o wartości powyżej 100 mln USD) jest drugim najwyższym odnotowanym dla takiego okresu i ponad dwukrotnie przewyższa wolumen fuzji i przejęć z analogicznego kwartału w 2020 r. Zdaniem WTW przy takim tempie, z 748 transakcjami zakończonymi do tej pory, całkowita aktywność w zakresie fuzji i przejęć w 2021 r. może zagrozić rekordowi wszech czasów, ustanowionemu w 2015 r. (1041 zakończonych transakcji).

Gwałtowny wzrost liczby M&A wynikał przede wszystkim z nagłego wzrostu aktywności nabywców z Ameryki Północnej, którzy odpowiadali za ponad połowę wszystkich transakcji zrealizowanych w III kw.

– W miarę jak niepewność ustępuje i gospodarka otrząsa się ze skutków zeszłorocznych lockdownów, firmy ogarnia w tym roku bezprecedensowa gorączka zakupów, mających na celu wzmocnienie organizacji i zlikwidowanie ujawnionych słabych punktów – mówi Gabe Langerak, regionalny dyrektor ds. M&A na Europę Zachodnią WTW. – Liczby przygotowywanych transakcji są rekordowe i trudno jest dostrzec jakiekolwiek symptomy nadchodzącego w najbliższym czasie spowolnienia aktywności M&A. Lecz chociaż potencjał jest duży, to wyzwania związane z ceną, regulacjami i presją na osiągnięcie docelowych zwrotów pozostawiają niewielki lub wręcz zerowy margines błędu.

Aż 215 z 748 fuzji i przejęć zakończonych w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy to transakcje duże – o wartości ponad 1 mld dolarów. Oczekuje się, że ta tendencja utrzyma się w ostatnim kwartale, co prawdopodobnie pozwoli, kontynuując rekordową passę z początku 2021 r., osiągnąć najwyższy wynik w historii.

– Po okresie znacznej zmienności większa liczba firm skłonnych do przeprowadzania większych transakcji sygnalizuje bardziej stabilny rynek, na którym nadal działają siły napędzające globalną aktywność strategiczną, w tym pozytywne perspektywy gospodarcze, obfitość rezerw gotówkowych i dostęp do niedrogiego kredytowania. Jednocześnie utrzymuje się silna konkurencja, można oczekiwać bardziej wnikliwej kontroli dużych fuzji i przejęć, a transakcje stają się coraz bardziej skomplikowane, ponieważ firmy próbują nabyć nowe możliwości, często dalekie od ich tradycyjnej podstawowej działalności. W miarę wzrostu liczby i wartości transakcji M&A planowanie integracji rozpoczynające się już na etapie due diligence stanie się coraz ważniejsze dla kupujących, którzy chcą zabezpieczyć zyski i osiągnąć transformacyjny wzrost – dodaje Gabe Langerak.

(AM, źródło: WTW Polska)