Jedna czwarta globalnego rynku majątkowego w rękach 10 grup ubezpieczeniowych

0
1572

Dziesięć największych grup ubezpieczycieli majątkowych odpowiadało w 2020 r. za 25,3% całkowitego bezpośredniego przypisu brutto sektora na całym świecie. To o 0,2 punktu procentowego mniej niż w 2019 r. – wynika z rankingu opracowanego przez Insuramore.

Pięciu największych ubezpieczycieli majątkowych to kolejno: State Farm, PICC, Allianz, AXA i Berkshire Hathaway Insurance. Miejsca 6–10 przypadły kolejno: Ping An, Liberty Mutual, Progressive, Allstate i Tokio Marine. Łączny ubiegłoroczny przypis TOP 10 rynku majątkowego osiągnął około 480,8 miliarda dolarów. Wynik globalny sektora non-life to ok. 1,9 bln USD.

W ubezpieczeniach komunikacyjnych, zarówno prywatnych, jak i komercyjnych, wiodącymi światowymi grupami ubezpieczeniowymi pod względem wielkości składek bezpośrednich przypisanych brutto w 2020 r. były: State Farm, PICC, Progressive, Berkshire Hathaway Insurance i Ping An. Łącznie ich udział w wartości światowego rynku tej linii produktów ochronnych kształtował się na poziomie 21,9%. Natomiast pięć największych grup w ubezpieczeniach mieszkaniowych odpowiadało za około 19,4% światowego rynku tego segmentu. Były to cztery grupy z siedzibą w USA (State Farm, Allstate, Liberty Mutual i USAA) oraz jedna grupa z siedzibą w Europie (Allianz).

Wprawdzie wartość globalnego rynku ubezpieczeń majątkowych i osobowych wzrosła o 2,4% w 2020 r. (przed korektą o inflację), wystąpiła jednak znaczna zmienność wyników różnych grup ubezpieczycieli. Przy wzroście składki przypisanej brutto z ubezpieczeń bezpośrednich o 11,8% w 2020 r., China Life Insurance Group była największą firmą, która osiągnęła dwucyfrową stopę wzrostu. Z kolei MAPFRE była największą grupą, która doświadczyła dwucyfrowego tempa spadku (14,2%). Najszybszym tempem wzrostu spośród wszystkich grup uwzględnionych w rankingach Insuramore w zakresie ubezpieczeń majątkowych i osobowych w 2020 r. cieszyła się grupa Convex z siedzibą na Bermudach. W ubiegłym roku osiągnęła ona ponad dziesięciokrotny wzrost ze swojej bezpośredniej działalności.

(AM, źródło: Insuramore, xprimm)