Globalna aktywność w zakresie fuzji i przejęć, tzw. M&A, wzrosła w trzecim kwartale tego roku. Wolumen zwiększył się w tym okresie o 16% dzięki sfinalizowaniu 151 transakcji o wartości powyżej 100 milionów dolarów, co czyni ten kwartał najbardziej pracowitym w tym roku – wynika z Kwartalnego Monitora Transakcji autorstwa WTW.
Pomimo ostatniego wzrostu aktywności transakcyjnej, liczba dużych transakcji (o wartości powyżej 1 mld dol.) nadal znajduje się w trwającym od 2021 r. trendzie spadkowym, z 32 transakcjami zamkniętymi w III kw. tego roku. W tym samym okresie w latach 2022 i 2021 sfinalizowano odpowiednio 50 i 67 dużych transakcji.
– Chociaż jest zbyt wcześnie, aby mówić o przełomie, to odbicie w wolumenie transakcji wskazuje na stłumiony popyt, a aktywność w zakresie fuzji i przejęć powinna się jeszcze bardziej poprawić, gdy kupujący wejdą w ostatni i najbardziej intensywny kwartał roku. Wymaga to jednak większej uwagi i staranności w procesach DD oraz zaadresowania wszystkich ryzyk, aby zapewnić udane przeprowadzenie tych operacji w jakże trudnych warunkach geopolitycznych – komentuje Magdalena Kluczek, dyrektorka Działu M&A WTW Polska.
Dane WTW zebrane we współpracy z ośrodkiem badań nad fuzjami i przejęciami przy Bayes Business School sugerują, że na wynikach odbiła się presja makroekonomiczna. Pod względem notowań cen akcji kupujący osiągnęli o 8,7 pp. gorsze wyniki niż szerszy rynek w przypadku transakcji zakończonych w III kw. Jest to najgorszy kwartalny wynik od czasu rozpoczęcia badania w 2008 roku.
Dane dotyczące fuzji i przejęć pokazują, że Azja i Pacyfik nadal jest jedynym regionem, który osiąga lepsze wyniki niż indeks regionalny. Ameryka Północna i Europa odnotowały podobny wzrost aktywności transakcyjnej. Z kolei nabywcy z Europy sfinalizowali w ostatnim kwartale 32 transakcje, co stanowi wzrost zarówno w porównaniu z pierwszym, jak i drugim kwartałem tego roku.
Z wyjątkiem sektorów energetycznego i przemysłowego, w których transakcje fuzji i przejęć były na lekkim plusie – odpowiednio 1,5 i 1,9 pp. w porównaniu z podmiotami z tych samych rynków niedokonującymi fuzji i przejęć – we wszystkich innych branżach, w tym zaawansowanych technologiach (-18,5 pp) i usługach finansowych (-7,2 pp) nabywcy osiągnęli gorsze wyniki niż rynek.
(AM, źródło: WTW Polska)