Wypożyczalnia e-hulajnóg zapłaci za wypadek użytkownika?

0
300

Poszkodowany wskutek wypadku na hulajnodze elektrycznej mężczyzna żąda od firmy wypożyczającej tego typu urządzenia odszkodowania, zadośćuczynienia i comiesięcznej renty – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Sprawa dotyczy bydgoszczanina regularnie jeżdżącego e-hulajnogą. Podczas jednej z jazd w jego pojeździe miał przestać działać hamulec, wzrosła prędkość, a następnie doszło do gwałtownego zatrzymania, w wyniku którego upadł on na chodnik i doznał poważnych obrażeń. Mężczyzna wystąpił do wypożyczalnie e-hulajnóg z żądaniem odszkodowania, zadośćuczynienia i comiesięcznej renty. W pozwie złożonym w Sądzie Okręgowym w Warszawie stwierdził, że awaria sprzętu była konsekwencją jej stanu technicznego, w tym błędnie działających algorytmów oprogramowania.

Adwokat Rafał Kózka mówi „DGP”, że to powód będzie musiał wykazać, że e-hulajnoga była niesprawna, a jej niesprawność doprowadziła do zdarzenia. Prawnik zwraca uwagę, że nawet jeśli urządzenie było niesprawne, wypadek zdarzył się z zupełnie innych przyczyn, za które pozwany nie ponosi odpowiedzialności.

Poszkodowany wniósł o powołanie biegłych z dziedzin: fizyki, mechaniki, transportu kołowego oraz programistów. Zebrał też artykuły dotyczące błędów w oprogramowaniu firmy wypożyczającej, które skutkowały zatrzymaniem się hulajnóg w USA i Szwajcarii. Problemem może też być nieprzejrzysty system sygnalizowania awarii. Biegli wypowiedzą się również o stanie zdrowia poszkodowanego. Na skutek wypadku doznał on poważnych obrażeń, których efekty negatywnie wpłyną na jego wizerunek i pewność siebie potrzebne w życiu społecznym i zawodowym. Adwokat Robert Pogorzelski wskazuje, że świadczenia mogą zostać pomniejszone, jeśli pozwany udowodni przyczynienie się poszkodowanego do wypadku np., jeśli kierujący hulajnogą nie sprawdził przed rozpoczęciem jazdy sprawności hamulca lub zdecydował się na jazdę mimo nieprawidłowości.

Więcej:

 „Dziennik Gazeta Prawna” z 10 października, Tomasz Ciechoński Precedensowy pozew za wypadek na miejskiej e-hulajnodze

(AM, źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”)