Z Punktą niższe OC

0
497

Według najnowszego raportu Punkty analizującego ceny polis sprzedanych przez internetową multiagencję, I kw. obecnego roku stał pod znakiem kolejnego spadku przeciętnych cen OC posiadaczy pojazdów mechanicznych.

Na koniec marca klienci Punkty płacili za OC ppm średnio 579 zł. Było to o 22 zł, tj. 4% mniej niż w IV kw. 2020 r. i o 66 zł, tj. 10% mniej niż rok wcześniej.

Niezmiennie najwyższe średnie ceny obowiązują w województwach: pomorskim (654 zł), mazowieckim (621 zł) i dolnośląskim (620 zł). Z kolei najniższymi średnimi cenami cieszyli się kierowcy z województw: podkarpackiego (503 zł), opolskiego (516 zł) i świętokrzyskiego (523 zł).

Tradycyjnie największe różnice w stawkach można było zaobserwować w poszczególnych ośrodkach miejskich. Różnica pomiędzy najdroższą a najtańszą aglomeracją wyniosła 194 zł. Standardowo najwyższe składki płacili mieszkańcy Gdańska (715 zł), Warszawy (707 zł) i Wrocławia (692 zł). Rynek ubezpieczeń okazał się natomiast łaskawy dla mieszkańców Opola (521 zł), Lublina (531 zł) i Białegostoku (539 zł).

– Rok 2020 mimo pandemii, która silnie wpłynęła na model funkcjonowania rynku i zachowania klientów, obszedł się łagodnie z ubezpieczycielami. Zmniejszona aktywność kierowców zaowocowała obniżeniem częstości szkód widocznym już od pierwszej fali pandemii (kwiecień/maj 2020). Okresowe wzrosty podyktowane luzowaniem obostrzeń, sezonem urlopów i świąt nie skonsumowały „zapasów” wynikowych i pozwoliły na wyraźne spadki cen notowane praktycznie od III kw. ubiegłego roku – mówi Michał Daniluk, członek zarządu Punkty.

W porównaniu z I kw. 2020 r. największe spadki przeciętnego OC dotyczyły kierowców Dolnego Śląska. Mimo że to jedno z najdroższych województw, średnia cena obowiązkowej polisy spadła tam niemal o 18% r/r. Z kolei w aktualnie najtańszym województwie podkarpackim spadek składki w ciągu 12 miesięcy wyniósł tylko 7% i był najmniejszy w porównaniu z resztą województw.

W ciągu ostatnich trzech miesięcy jedne z największych spadków cenowych zanotowali mieszkańcy Olsztyna (19%) i Opola (18%). Na koniec marca sporo tańszym OC mogli cieszyć się także kierowcy z Wrocławia (spadek o 17%) czy Gdańska (16%).

(AM, źródło: Punkta)