Obawy o zdrowie i życie bliskich, jakie pojawiły się w związku z pandemią Covid-19, zachęciły do zakupu ubezpieczenia na życie i zdrowie. Anna Wąsik z zespołu wsparcia ekspertów – ubezpieczenia na życie w Grupie ANG uważa, że ten trend utrzyma się w 2022 roku.
Anna Wąsik podkreśla, że od 2020 roku, kiedy to większość działań nakierowanych na ochronę zdrowia i życia skupia się wokół walki z Covid-19 i przeciwdziałaniu jego skutkom, jeszcze większego znaczenia niż kiedykolwiek wcześniej nabiera zabezpieczenie siebie i bliskich na wypadek wystąpienia ciężkich zachorowań.
– Dziś na przykład obserwujemy zainteresowanie nabywaniem ubezpieczeń na życie z rozszerzeniem o niewydolność oddechową. Jestem zdania, że w kolejnych latach, poza ubezpieczeniami związanymi z wystąpieniem niewydolności oddechowej, to właśnie ubezpieczenia na wypadek zachorowania m.in. na nowotwór zyskają na znaczeniu. Szczególnie że w czasie pandemii wiele osób odkłada profilaktykę nowotworową w czasie i nie bada się regularnie – twierdzi ekspertka. – W 2022 roku spodziewamy się dalszego wzrostu sprzedaży ubezpieczeń na życie. Ten trend spowodowany jest obawami o to, co przyniesie przyszłość. Dziś trudno jest prognozować, ile jeszcze mutacji koronawirusa będziemy doświadczać i ile z nich pojawi się w nowym roku. Ten niepokój motywuje do zadbania o finansową przyszłość naszych bliskich i nas samych. Nie chcemy pozostać bez środków do życia po utracie bliskiej osoby lub pozostawić bliskich bez zabezpieczenia finansowego, jeśli to nas zabraknie – dodaje.
Anna Wąsik przypomina, że w 2021 roku ubezpieczyciele odnotowali większą liczbę wypłat świadczeń za choroby, pobyt w szpitalu i śmierć. To zaś może spowodować podniesienie cen w polisach życiowo-zdrowotnych i prywatnych pakietów medycznych.
– Jeśli chodzi o konsumentów i to, na co powinny przygotować się towarzystwa ubezpieczeniowe, to rozszerzenie oferty o produkty emerytalne i oszczędnościowe. Z roku na rok odnotowujemy coraz więcej pytań ze strony klientów o produkty emerytalne. Wzrasta także zainteresowanie polisami, w których oszczędzanie jest niezależnie od sytuacji polityczno-gospodarczej – twierdzi ekspertka.
(AM, źródło: ANG)